Subiect "lucrul peste stagiu complet si varsta" Deschis de maria la data: 05/28/2014 12:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: maria la data: 05/28/2014 12:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Vă rog sa ma lamuriți:
- dacă lucrez peste stagiul complet de cotizare și peste limita de varsta, cum se calculeaza pensia: punctajul total acumulat, inainte și dupa varsta, se împarte la stagiul complet corespunzător varstei sau la suma tuturor anilor lucrati?

- cand se poate cere/face recalcularea pensiei conform stagiului suplimentar? Inca sunt in servici.

- daca se lucreaza 3 luni din an, punctajul mediu anual corespunzator reprezinta punctajul acumulat se imparte la 12 luni sau la 3? ÃŽn primul caz pare un nonsens, dar vad ca se practica.

Mulțumesc
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: blueM la data: 05/28/2014 3:44am
maria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Vă rog sa ma lamuriți:
- dacă lucrez peste stagiul complet de cotizare și peste limita de varsta, cum se calculeaza pensia: punctajul total acumulat, inainte și dupa varsta, se împarte la stagiul complet corespunzător varstei sau la suma tuturor anilor lucrati?

- cand se poate cere/face recalcularea pensiei conform stagiului suplimentar? Inca sunt in servici.

- daca se lucreaza 3 luni din an, punctajul mediu anual corespunzator reprezinta punctajul acumulat se imparte la 12 luni sau la 3? ÃŽn primul caz pare un nonsens, dar vad ca se practica.

Mulțumesc

******************
R. 1)
ART. 99 din Legeaa pensiilor
(1) Pentru asiguraţii care au realizat stagiul minim de cotizare şi care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, punctajul lunar realizat în perioada respectivă se majorează cu 0,5%.

R.2
ART 107 din Legea pensiilor
(4) Pensionarii pentru limită de vârstă care, după data înscrierii la pensie, realizează stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, în condiţiile legii.
PUTETI SOLICITA ORICAND.

R.3
ART. 96 din Legeaa pensiilor
(1) Punctajul anual al asiguratului se determină prin împărţirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate în anul calendaristic respectiv.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: la pensie la data: 05/28/2014 7:33am
Raspunsul domnului blueM este corect dar incomplet la R1
Daca lucrati peste stagiul complet de cotizare punctajul mediu anual se calculeaza impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare.
Daca lucrati peste varsta standard de pensionare punctajele anuale lucrate peste varsta standard de pensionare, fara a va pensiona, se majoreaza cu 0,5 % . Acest calcul se face la pensionare.
Daca lucrati dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta puteti cere oricand recalcularea pensiei si adaugarea perioadei lucrate.
Daca se lucreaza 3 luni pe an punctajul anual se calculeaza impartind suma punctajelor lunare lucrate in acel an la 12. Ar fi un nonsense sa se imparta la 3 pentruca cei care ar lucra numai 3 luni pe an ar obtine punctaje anuale egale cu cei care lucreaza de 4 ori mai mult adica 12 luni pe an.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: maria la data: 05/28/2014 9:33am
la pensie :
Raspunsul domnului blueM este corect dar incomplet la R1
Daca lucrati peste stagiul complet de cotizare punctajul mediu anual se calculeaza impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare.
Daca lucrati peste varsta standard de pensionare punctajele anuale lucrate peste varsta standard de pensionare, fara a va pensiona, se majoreaza cu 0,5 % . Acest calcul se face la pensionare.
Daca lucrati dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta puteti cere oricand recalcularea pensiei si adaugarea perioadei lucrate.
Daca se lucreaza 3 luni pe an punctajul anual se calculeaza impartind suma punctajelor lunare lucrate in acel an la 12. Ar fi un nonsense sa se imparta la 3 pentruca cei care ar lucra numai 3 luni pe an ar obtine punctaje anuale egale cu cei care lucreaza de 4 ori mai mult adica 12 luni pe an.



Argument:

Privind lucrul 3 luni intr-un an, de ex.
in 1976 lucrez lunile o9+10+11, apoi imi dau demisia
in 01 1977 incep din nou lucrul, care dureaza 10 ani !
-în 1976 vechimea e de 3 luni dar punctajul mediu trebuie sa fie media celor trei luni si nu pe tot anul, deoarece vechimea mea totala va fi de 10 ani+3 luni și nu de 11 ani.
Altfel aș fi penalizata ca nu am lucrat tot anul, dar nu e obligatoriu să avem ani intregi lucrați și neaparat din ianuarie in decembrie.
Poate sunt argumente pe care nu le-am luat în calcul?

Mulțumesc.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: la pensie la data: 05/30/2014 2:03am
Faceti confuzie intre media lunara si punctajul anual
Vom incerca sa va mai explicam inca odata:
1 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 12 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 12X1=12 puncte
Punctaj anual 12/12 =1 punct
2 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 3 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 3X1=3 puncte
Punctaj anual 3/12 =0,25
De ce vi se pare incorect ca un salariat care a lucrat o perioada de 4 ori mai mica din an sa aiba un punctaj anual de 4 ori mai mic decat cel care a lucrat anul intreg
Daca am face calculul cum propuneti dv in cazul 2 am obtine :
Suma punctajelor lunare 3 puncte
Punctajul anual 3/3 = 1 punct deci egal cu cel al celui care a lucrat intreg anul. Si asa ar fi incorrect.
Nu mergem mai departe cu exeplu dat de dv cu 10 ani si 3 luni si 11 luni pentruca vom ajunge la punctajul mediu anual care va da prilej la alte discutii
Va propunem sa incercati sa faceti dv acest calculul
Noi ne oprim aici cu explicatiile si va rugam sa va opriti si dv cu argumentele.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: murar ioan la data: 08/28/2015 6:22am
la pensie :
Faceti confuzie intre media lunara si punctajul anual
Vom incerca sa va mai explicam inca odata:
1 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 12 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 12X1=12 puncte
Punctaj anual 12/12 =1 punct
2 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 3 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 3X1=3 puncte
Punctaj anual 3/12 =0,25
De ce vi se pare incorect ca un salariat care a lucrat o perioada de 4 ori mai mica din an sa aiba un punctaj anual de 4 ori mai mic decat cel care a lucrat anul intreg
Daca am face calculul cum propuneti dv in cazul 2 am obtine :
Suma punctajelor lunare 3 puncte
Punctajul anual 3/3 = 1 punct deci egal cu cel al celui care a lucrat intreg anul. Si asa ar fi incorrect.
Nu mergem mai departe cu exeplu dat de dv cu 10 ani si 3 luni si 11 luni pentruca vom ajunge la punctajul mediu anual care va da prilej la alte discutii
Va propunem sa incercati sa faceti dv acest calculul
Noi ne oprim aici cu explicatiile si va rugam sa va opriti si dv cu argumentele.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: murar ioan la data: 08/28/2015 6:31am
la pensie :
Faceti confuzie intre media lunara si punctajul anual
Vom incerca sa va mai explicam inca odata:
1 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 12 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 12X1=12 puncte
Punctaj anual 12/12 =1 punct
2 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 3 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 3X1=3 puncte
Punctaj anual 3/12 =0,25
De ce vi se pare incorect ca un salariat care a lucrat o perioada de 4 ori mai mica din an sa aiba un punctaj anual de 4 ori mai mic decat cel care a lucrat anul intreg
Daca am face calculul cum propuneti dv in cazul 2 am obtine :
Suma punctajelor lunare 3 puncte
Punctajul anual 3/3 = 1 punct deci egal cu cel al celui care a lucrat intreg anul. Si asa ar fi incorrect.
Nu mergem mai departe cu exeplu dat de dv cu 10 ani si 3 luni si 11 luni pentruca vom ajunge la punctajul mediu anual care va da prilej la alte discutii
Va propunem sa incercati sa faceti dv acest calculul
Noi ne oprim aici cu explicatiile si va rugam sa va opriti si dv cu argumentele.




Calculul este corect argumentele in schimb de ambele parti nu sunt perfect lamuritoare.
Matematic totul este corect. Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani ( la barbati ) si nu de 35 ani si 2 luni sau 35 de ani si 5 luni. aAstfel de exemplu daca se incepe actgivitatea in primul an in luna septembrie, se va incheia in al 36-lea an in luna august, astfel ca in total vor fi 35 ani de activitae cu 12 luni fiecare. La punctaj vor fi 34 ani completi plus primul an 4luni/12 si anul 36 cu 8luni/12. Adunati acesti 2 ani fac al 35-lea ahn complet de cotizare, deci calculul este corect. Discutam aici de stagiul complet de cotizare. Sper ca am fost clar.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: Pep la data: 09/17/2017 7:37am
Cum calculez punctajul pentru 11 zile rămase dintr-o lună daca marirea de salariu a fost pe 20 a unei luni.

la pensie :
Faceti confuzie intre media lunara si punctajul anual
Vom incerca sa va mai explicam inca odata:
1 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 12 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 12X1=12 puncte
Punctaj anual 12/12 =1 punct
2 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 3 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 3X1=3 puncte
Punctaj anual 3/12 =0,25
De ce vi se pare incorect ca un salariat care a lucrat o perioada de 4 ori mai mica din an sa aiba un punctaj anual de 4 ori mai mic decat cel care a lucrat anul intreg
Daca am face calculul cum propuneti dv in cazul 2 am obtine :
Suma punctajelor lunare 3 puncte
Punctajul anual 3/3 = 1 punct deci egal cu cel al celui care a lucrat intreg anul. Si asa ar fi incorrect.
Nu mergem mai departe cu exeplu dat de dv cu 10 ani si 3 luni si 11 luni pentruca vom ajunge la punctajul mediu anual care va da prilej la alte discutii
Va propunem sa incercati sa faceti dv acest calculul
Noi ne oprim aici cu explicatiile si va rugam sa va opriti si dv cu argumentele.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: Pep la data: 09/17/2017 7:57am
Cum calculez punctajul pentru 11 zile rămase dintr-o lună daca marirea de salariu a fost pe 20 a unei luni.

la pensie :
Faceti confuzie intre media lunara si punctajul anual
Vom incerca sa va mai explicam inca odata:
1 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 12 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 12X1=12 puncte
Punctaj anual 12/12 =1 punct
2 Daca un salariat are punctajul lunar 1 si lucreaza intr-un an 3 luni calculul punctajului anual se face astfel :
Suma punctajelor lunare 3X1=3 puncte
Punctaj anual 3/12 =0,25
De ce vi se pare incorect ca un salariat care a lucrat o perioada de 4 ori mai mica din an sa aiba un punctaj anual de 4 ori mai mic decat cel care a lucrat anul intreg
Daca am face calculul cum propuneti dv in cazul 2 am obtine :
Suma punctajelor lunare 3 puncte
Punctajul anual 3/3 = 1 punct deci egal cu cel al celui care a lucrat intreg anul. Si asa ar fi incorrect.
Nu mergem mai departe cu exeplu dat de dv cu 10 ani si 3 luni si 11 luni pentruca vom ajunge la punctajul mediu anual care va da prilej la alte discutii
Va propunem sa incercati sa faceti dv acest calculul
Noi ne oprim aici cu explicatiile si va rugam sa va opriti si dv cu argumentele.
Re: lucrul peste stagiu complet si varsta
Scris de: la pensie la data: 09/18/2017 1:32pm
Pentru Pep
Daca cunoasteti ce venit ati realizat in acea luna (aveti fluturas pe acea luna) calculul este simplu si se face impartind venitul realizat la salariul mediu pe economie din acea luna.
Daca nu cunoasteti venitul realizat calculul este mai complicat pentruca trebuie sa refaceti calculul venitului pe luna respectiva adica sa calculati salariul zilnic pe cele doua perioade si sa inmultiti aceste salarii medii zilnice cu numarul de zile lucrate in fiecare dintre cele perioade.
Cu o eroare suficient de mica puteti face calculul pe zile calendaristice astfel.
Se calculeaza salariul zilnic pe prima perioada salariul 1 impartit la 30 si pe a doua perioada salariul 2 impartit la 30. Se calculeaza salariul lunar realizat inmultind salariul mediu zilnic pe prima perioada cu 20 zile si salariul mediu zilnic pe a doua perioada cu 10 zile. La acest salariu mediu se adauga sporurile cu caracter permanent
Adica:
Venitul lunar realizat = (20 X Salariul 1/30 + 10 X Salariul 2/30) + sporurile cu caracter permanent .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1