Subiect "crestere copil" Deschis de irina la data: 05/28/2014 11:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
crestere copil
Scris de: irina la data: 05/28/2014 11:52pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Vă rog, dacă se poate să mă lămuriți asupra următorului aspect:

- mamele care au intrerupt serviciul, prin demisie, pentru crestere copil 1958-1961 - se menționeaza in cartea de munca motivul intreruperii serviciului, beneficiaza de ceva dpdv al vechimii, valorii pensiei?

Vă mulțumesc
Re: crestere copil
Scris de: Ioana Lupea la data: 05/29/2014 3:49am
Gen:F
Data nasterii:03.02.1961
Stagiul de cotizare:34de ani si 3 luni
Alte date:Grupa a II a 100%
Intrebare:Buna ziua, am 53 de ani si trei luni si dupa calculele care mi s au facut ar trebui sa ies la pensia in 2014 la 54 de ani si 6 luni calculat la 32 de ani de munca nu la 34 de ani de munca pe care ii am munciti. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca imi voi primi anul pentru cei trei copii nascuti??? Pentru ca am vazut la televizor ca sa aprobat , as iesi la pensie anul acesta in august.
Re: crestere copil
Scris de: la pensie la data: 05/30/2014 6:24am
Pentru Irina
Conform art 49 alin (1) litera f) din legea pensiilor 263/2010 se asimileasa stagiului de cotizare numai perioadele de intreruperea activitatii pentru crestere copil incepand cu 01 ianuarie 2006 (perioada in care s-au platit si indemnizatii).
Deci perioadele de intrerupere a activitatii mentionate de dv nu se asimileasa stagiului de cotizare.
Re: crestere copil
Scris de: la pensie la data: 05/30/2014 6:25am
Pentru Ioana Lupea
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 34 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare total de 42 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 34 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in data de 03 august 2015.
Actuala lege a pensiilor nu prevede reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
La televizor s-au discutat numai intentii de schimbare si acestea fiind facute in perioata campaniei electorale sunt sanse mici de schimbare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1