Subiect "Varsta pensionare" Deschis de Ani la data: 05/29/2014 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensionare
Scris de: Ani la data: 05/29/2014 5:14am
Gen:F
Data nasterii:9 august 1955
Stagiul de cotizare:34 ani 4 luni
Alte date:Incepand cu 01.06.2012 lucrez in Germania cu contract de munca.
Intrebare:Cand pot sa ma pensionez fara penalizare si as vrea sa stiu daca se adauga si anii lucrati in germania la calculul pensiei
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/30/2014 7:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 2 luni. Pentru a realiza acest stagiu puteti face dovada stagiului lucrat in Germania
Daca aveti stagiu de cotizare in Germania beneficiati de o pensie comunitara compusa din doua componente, una pentru stagiul de cotizare din Romania si alta pentru stagiul de cotizare din Germania fiecare calculata conform legislatiei din tara respectiva.
Dosarul de pensionare pentru componenta din Romania se poate depune la domiciliu pe care il aveti, adica davca aveti domiciliul in Germania il puteti depune in Germania la institutia care va calculeaza componenta de acolo insa aceasta solutie dureaza un timp mai indelungat.
Trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunem ca dv ati prezentat carnetul de munca pentru scanare dar este bine sa va interesati la Casa de pensii sau la ultimul angajator din Romania
Depunerea dosarului de pensie in Romania sau prezentarea carnetului de munca pentru scanare poate fi facuta fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura. Procura poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in Germania.
Informatii suplimentare privind pensile pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul
Pentru alte informatii privind pensile comunitare si a actelor necesare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1