Subiect "pensie anticipata" Deschis de stroia maria la data: 05/30/2014 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: stroia maria la data: 05/30/2014 7:18am
Gen:femeiesc
Data nasterii:04-11-1957
Stagiul de cotizare:1977-2014
Alte date:
Intrebare:am o nelamurire: cand as putea sa ies la pensie anticipat
ma nunesc stroia maria , data neasterii 04.11.1957
am fost angajata din mai 1977 pana in mai 2014
am grupa a 2-a din 1977-1985 la primul loc de munca ,la al doilea loc de munca am tot grupa a 2-a din 1985 pana in 1990, as vrea sa stiu si eu cand as putea sa ies la pensie : 1-anticipat
2-anticipat partial
3-de drept
daca ma puteti lamuri si pe mine , daca puteti sa-mi lasa-ti un nr de tlf sau o adresa de mail unde v-as putea contacta direct , nr meu de tlf este 0745968490
va multumesc anticipat
Re: pensie anticipata
Scris de: stroia maria la data: 06/01/2014 9:49am
stroia maria :
Gen:femeiesc
Data nasterii:04-11-1957
Stagiul de cotizare:1977-2014
Alte date:
Intrebare:am o nelamurire: cand as putea sa ies la pensie anticipat
ma nunesc stroia maria , data neasterii 04.11.1957
am fost angajata din mai 1977 pana in mai 2014
am grupa a 2-a din 1977-1985 la primul loc de munca ,la al doilea loc de munca am tot grupa a 2-a din 1985 pana in 1990, as vrea sa stiu si eu cand as putea sa ies la pensie : 1-anticipat
2-anticipat partial
3-de drept
daca ma puteti lamuri si pe mine , daca puteti sa-mi lasa-ti un nr de tlf sau o adresa de mail unde v-as putea contacta direct , nr meu de tlf este 0745968490
va multumesc anticipat

p.s:vroiam sa mai stiu de ce nu se ia in calculul pensiei anticipate fara penalitati a grupei a 2-a de munca, eu lucrand in perioada 1985-1990 la SC.PLANTAVOREL S.A , aceasta unitate apartinand de Directia Sanitara Neamt; mi s-au eliberat adeverinte de la DIRECTIA SANITARA NEAMT pentru grupa a 2-a si de la SPITALUL JUDETEAN NEAMT pentru conditii de lucru nocive si la calculul pensiei nu mi s-au luat in calcul.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/02/2014 2:02am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Datele privind stagiile in grupa II de munca sunt neclare.
Se iau in consideratie stagiile de cotizare in grupa II de munca numai daca prezentati adeverinte eliberate de angajator si acestea sunt redactate conform prevederilor legale.
Daca aveti adeverinta de la Directia Sanitara Neamt pentru perioada cat ati lucrat la SC Plantavorel si aceasta este intocmita conform prevederilor, trebuie sa se ia in consideratie astfel :
- La punctajul suplimentar indiferent de perioada lucrata in grupa
- La stagiul suplimentar aferent grupei de munca numai daca stagiul lucrat in grupa de munca este de minim 5 ani. Noi presupunem ca aveti mai putin de 5 ani.
- La reducerea varstei de pensionare nu se ia in calcul deoarece este sub 6 ani.
Penntru perioada lucrata la Spitalul Judetean Neamt noi credem ca ati primit adeverinta pentru sporuri pentru conditiile de munca nu pentru stagiul in grupa de munca si in acest caz aceasta perioada nu se ia in calcul decat pentru calculul punctajului pensiei.
In prezent daca situatia se prezinta asa cum am presupus noi aveti stagiul de cotizare de 37 ani si aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti. Tot in aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 11 luni si realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 11 luni.
Regretam dar noi nu acordam consultatii la telefon sau pe mail. Daca aveti intrebari suplimentare sau precizari suplimentare reveniti si postati un alt mesaj pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1