Subiect "pensie anticipata pentru piloti militari" Deschis de Marin Mitrica la data: 06/02/2014 9:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata pentru piloti militari
Scris de: Marin Mitrica la data: 06/02/2014 9:38am
Gen: M
Data nasterii: 14.09.1968
Stagiul complet de cotizare:28 ani 8 luni
Stagiul minim de cotizare in specialitate:19 ani 4 luni
Alte date
-am urmat cursurile Scolii de Ofiteri de Aviatie spec. naviganti in perioada 25.08.1987-31.07.1991;
-incepand din 01.08.1991 pana in prezent activez ca pilot militar pe avioane cu reactie supersonice.

Intrebare: Este posibil sa beneficiez de pensie anticipata incepand cu data de 01.07.2014?

Va multumesc!
Re: pensie anticipata pentru piloti militari
Scris de: la pensie la data: 06/03/2014 3:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupele de munca, in data de 14 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 4 luni.
Nu putem calcula reducerea varstei de pensionare pentruca nu ati precizat daca aveti stagii de cotizare in grupele de munca. Nu este suficient sa precizat profesia pentruca normele de incadrare in grupele de munca in domeniul militar nu sunt publice. Noi prezupunem ca stagiul de 22 ani si 10 luni a fost lucrat in “alte conditii” sau “conditii speciale”. In acest caz daca mai lucrati inca doua luni in aceleasi conditii realizati un satagiu de 23 ani in aceste grupe si aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 47 ani si 10 luni adica in 14 iulie 2016.
Probabil dv ati luat in calcul ca stagiu de cotizare in alte conditii sau conditii speciale si perioada de scoala militara dar noi fara a cunoaste normele de incadrare in grupele de munca in domeniul militar presupunem ca perioada scolii militare nu se incadreaza in grupa de munca.
Daca va clarificati stagiul de cotizare in grupa de munca si reveniti va vom reface calculul.
Re: pensie anticipata pentru piloti militari
Scris de: Marin Mitrica la data: 06/03/2014 9:20am
Cf. Anexe 1 a HG 1294/2001, personalul militar ce piloteaza aeronave... se incadreaza in alte conditii (respectiv gp. I pentru perioadele anterioare 01.04.2001), beneficiind de perioade suplimentare la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, de 12 luni la un an lucrat in alte conditii ded munca.

Va multumesc pentru raspunsul prompt!
Re: pensie anticipata pentru piloti militari
Scris de: Marin Mitrica la data: 06/03/2014 9:20am
Cf. Anexe 1 a HG 1294/2001, personalul militar ce piloteaza aeronave... se incadreaza in alte conditii (respectiv gp. I pentru perioadele anterioare 01.04.2001), beneficiind de perioade suplimentare la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, de 12 luni la un an lucrat in alte conditii de munca.

Va multumesc pentru raspunsul prompt!
Re: pensie anticipata pentru piloti militari
Scris de: Marin Mitrica la data: 06/03/2014 9:45am
Ar mai fi nevoie de o completare: cei 4 ani de scoala militara (fiind perioada asimilata) nu se iau in calcul la stagiul de cotizare (cf art.62 alin 3) L263/2010).

In aceste conditii, pot solicita pensia anticipata la 01.07.2014?
Re: pensie anticipata pentru piloti militari
Scris de: la pensie la data: 06/04/2014 1:47am
In privinta reducerii varstei de pensionare presupunerea noastra afost corecta, daca aveti un stagiu de 22 ani si 10 luni in alte conditii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 48 ani si 4 luni adica in 14 ianuarie 2017
Daca mai lucrati in aceleasi conditii inca 2 luni realizati stagiul de cotizare in alte conditii de 23 ani, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 14 iulie 2016.
Si asa mai departe daca lucrati in continuare si realizati 24 ani in alte conditii beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 14 ianuarie 2016.
In cazul dv nu se ia in calcul pensia anticipata deoarece aceasta o puteti obtine cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica in 14 ianuarie 2023 deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca.
Daca vreti sa reveniti cu alte intrebari deschideti un alt mesaj si incercati sa nu-l mai repetati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1