Subiect "varsta de pensionare" Deschis de edith la data: 06/02/2014 1:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: edith la data: 06/02/2014 1:30pm
Gen:feminin
Data nasterii:20.06.1959
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:4 ani si 4 luni in gr.I de munca;15 ani si 8 luni in gr.II de munca
Intrebare:avand in vedere ca gr.I de munca se ia in considerare numai de la 6 ani munciti efectiv in aceasta grupa de munca pentru reducerea varstei de pensionare, iar eu avand numai 4 ani si 4 luni muncinti in gr.I, cei 4 ani si 4 luni se vor cumula cu gr.II? Va rog sa-mi dati toate variantele posibile pentru iesirea la pensie si varsta si date la care pot iesi. Cu multumiri.
Re: varsta de pensionare
Scris de: blueM la data: 06/03/2014 2:32am
edith :
Gen:feminin
Data nasterii:20.06.1959
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:4 ani si 4 luni in gr.I de munca;15 ani si 8 luni in gr.II de munca
Intrebare:avand in vedere ca gr.I de munca se ia in considerare numai de la 6 ani munciti efectiv in aceasta grupa de munca pentru reducerea varstei de pensionare, iar eu avand numai 4 ani si 4 luni muncinti in gr.I, cei 4 ani si 4 luni se vor cumula cu gr.II? Va rog sa-mi dati toate variantele posibile pentru iesirea la pensie si varsta si date la care pot iesi. Cu multumiri.

*********************************************
Reducerea varstei de pensie se face doar pentru anii lucrati in grupa II. Pentru cei 15 ani lucrati in grupa II beneficiati de reducerea varstei cu 3 ani si puteti solicita astfel pensie limita de varsta la data de 20.11.2017.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata )fara penalizare) trebuie sa aveti un stagiu de cotizare 39 ani si 5 luni.
- La cei 35 ani lucrati se aduna:
* sporul de 2 ani de la grupa I (6 luni la 1 an)
* sporul de 3 ani si 9 luni de la grupa II (3 luni la 1 an)
Depasind conditia de 39 ani si 5 luni, puteti solicita pensie anticipata (fara penalizre) la data de 20.11.2015.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/03/2014 5:57am
Modul de calcul prezentat de domnul blueM este impartasit si de multi functionari de la Casa de pensii dar noi nu suntem de acord cu el. Speram ca pana la iesirea dv la pensie sa fie reglementat acest mod de interpretare generat de unele lacune de concepere a legii 380/2013.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani si 4 luni in gr I si 15 ani si 8 luni in gr II beneficiate de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 41 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate astfel :
- Cele in grupa I mai mari de 2 ani care au fost lucrate in locurile de munca din anexa 2, in societatile din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010, cu grupa “conditii speciale” . Puteti afla aceasta la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu
- Prin legea 380/2013 toate stagiile in grupa I mai mari de 6 ani au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”. Dv nu puteti beneficia de aceasta lege pentruca stagiul este mai mic de 6 ani.
- Stagiile in gr I care nu se incadreaza in prevederile de mai sus conform interpretarii noastre a art 39 alin (2) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 si cele in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite
In acseste conditii dupa parerea noastra sunt posibile urmatoarele variante :
Varianta I
Stagiul de cotizare in gr I a fost lucrat in locurile de munca din anexa 2, in societatile din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 si a fost echivalat cu grupa conditii speciale
Pentru stagiul de 4 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani, conform tabelului 2 de la art 55 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 16 ani in conditii deosebite (completat cu 4 luni neutilizate la conditii speciale) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni, conform tabelului 1 de la art 55 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 11 luni adica in data de 20 mai 2015
Varianta II
Daca stagiul in gr I (conform interpretarii noastre a art 39 alin (2) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011) si stagiul in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, pentru stagiul de 20 ani in conditii deosebite aveti dreptul la o reducere de 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 11 luni adica in data de 20 mai 2016.
Daca functionarii de la Casa de pensii va vor interpreta altfel posibilitatile de reducere a varstei de pensionare decat am facut-o noi va sfatuim sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii
In varianta II aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 56 ani si 5 luni adica in data de 20 noiembrie 2015.
Ne cerem iertare pentru lungimea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1