Subiect "pensionare anticipata" Deschis de MICU MARIENLA la data: 06/07/2014 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: MICU MARIENLA la data: 06/07/2014 5:17am
Gen:F
Data nasterii:05. 11. 1972
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:LUCREZ DE 18 ANI IN RADIOLOGIE SI IMAGISTICA INSA CU GRADUL 2- DEOSEBIT ! NU SUNT SIGURA SPECIAL SAU DEOSEBIT , CU SPOR DE TBC 100 %.PROB. ESTE DACA MA POSIBILITATEA, SAU DACA SUNT INCADRATA CORECT PTR. PENSINARE ANTICIPATA?
VA MULTUMESC RESPECTUOS
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/09/2014 7:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 noiembrie 2035, la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Datele prezentate de dv nu ne permit sa apreciem daca perioada lucrata o fost incadrata in grupele de munca.
Incadrarea stagiului dv in grupele superioare de munca o poate confirma numai angajatorul la care ati lucrat acest stagiu de cotizare.
Varsta de pensionare redusa o putem calcula noi numai daca ne precizati stagiul de cotizare in grupele de munca si grupa de munca. Daca stagiul de cotizare al dv nu este incadrat in gr I sau conditii specile aveti dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala (in functie de stagiul de cotizare realizat) la varsta de 58 ani adica in 05 noiembrie 2030.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1