Subiect "lamuriri" Deschis de vasilache elena la data: 06/10/2014 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri
Scris de: vasilache elena la data: 06/10/2014 7:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari; 1. Momentan m-a aflu in ordonanta 36/2013.In 14.06.2014 imi expira somajul si ramane in continuare salariu de completare la care vreau sa renunt pentru a-mi depune incepand cu 15.06.2014 dosarul d pensie. Cu ce dovedesc la dosarul de pensie perioada de somaj de un an penrtu ca AJOFM-ul nu-mi elibereaza acum adeverinta? 2. In perioada 2000-2005 am fost pensionata pe caz de boala.Trebuie sa depun la dosar ceva in acest sens? 3.Eu am lucrat la Rm valcea ,iar acum imi depun dosarul de pensie la Bucuresti unde locuiesc.Trebuie sa aduc eu de la Valcea adeverinta de venit pentru perioada dupa aprilie 2001 ,sau se transmite prin sistemul de pensii? 4.Cand am plecat in ordonanta 36/2013 de la OLTCHIM mi s-a calculat suma salariilor compensatorii care trebuie sa le primes,dar banii nu i-am primit,insa in fisele fiscale pe 2013 au fost prinse ca venit.Aceasta suma se ia in calcul la pensie ? si daca da cum? Va multumesc .
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 06/11/2014 2:22am
1. Dupa 01 aprilie 2001 sumele pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala- CAS- (pentru indemnizatia de somaj s-a platit CAS) sunt transmise pe cale electronica la Casa de pensii si stocate in arhiva acesteia. Puteti verifica aceasta cerand la Casa de pensii sa va elibereze “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
2. Pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu trebuie sa depuneti niciun act.
3. Dv trebuie sa depuneti la dosarul de pensie o adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa 01 ianuarie 2011.
4 Se iau in calculul pensiei sumele pentru care se datoreaza CAS. Acele sume trebuie sa fie luate in calculul pensiei. Cum sunt luate in calcul nu putem preciza deoarece nu cunoastem cum au fost evidentiate in fisa fiscala. Puteti verifica modul de calcul din “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” pe care o cereti la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1