Subiect "Nu am primite indicile de corectie ptr.2011 cad am trecut la pensie de limita de varsta" Deschis de VLADUCA MARIA la data: 06/13/2014 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nu am primite indicile de corectie ptr.2011 cad am trecut la pensie de limita de varsta
Scris de: VLADUCA MARIA la data: 06/13/2014 5:17am
Gen:F
Data nasterii:03.11.1956
Stagiul de cotizare:47 ani
Alte date:
Intrebare:In anul 2007 am depus dosarul pentru pensie de handicap Decizie nr.288428/06.2008 cu drept de munca pe care l-am exercitat .Calculul s-a facut dupa legea 19/2000.Stagiul complet de cotizare 30.Punctaj obtinut 1.26454
In anul 2011 am trecut la limita de varsta .Calculul mi s-a facut dupa lg.263//2011. Stagiul complet de cotizare a crescut la 30 ani si 7 luni deci immplicit mi s-a diminuat punctajul .Punctaj obtinut 1.77047 pentru ca am fost incadrata in munca cu 4 ore.Daca nu mi s-a aplicat indicile de corectie ptr.anul 2011 de ce nu mi s-a calculat pensia la limita de varsta dupa legea 19/2000.Drepturile omului spun ca trebuie aleasa varianta favorabila cetateanului dar in situatia data eu am pierdit la punctul de pensie , deci sunt un cetatean DISCRIMINAT.
Va rog sa-mi spuneti unde sa ma adresez pentru am rezolva situatia .
Va multumesc anticipat.
P.S.Daca o persoana care a primit pensie de handicap in 2011
a primit indicile de corectie iar in 2012 iesie la limita de varsta si pensia este mai mica decat cea de handicap primeste pensia mai mare deci nu este discriminat este avantajat .Mi se parea corect ca cel putin pentru diferenta de punctaj dintre Pensie anticipata -pensie handicap sa se aplice indicile de corectie .Eu cred ca legea trebuie sa fie corecta nu sa aiba la baza ginionul si nesansa pentru cetateni ca mine.
Re: Nu am primite indicile de corectie ptr.2011 cad am trecut la pensie de limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/14/2014 3:04am
Regretam dar nu putem sa va ajutam deoarece dv aveti un stil propriu de interpretare al prevederilor legale care depaseste continutul legii pensiilor 263/2010 si al normelor de aplicare al acesteia.
Va putem indica numai caile de contestare si anume :
- Contestatie la Comizia Centrala de Contestatii. Se depune la registratura casei de pensii.
- Deschiderea unei actiuni in justitie, la tribunal.
Insa aprecierea noastra este ca nu aveti sanse sa obtineti ceeace doriti.
Re: Nu am primite indicile de corectie ptr.2011 cad am trecut la pensie de limita de varsta
Scris de: VLADUCA MARIA la data: 06/16/2014 4:28am
Gen:
Data nasterii:03.11.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
,,Cum ma puteti ajuta sa nu mai pierd de doua ori la punctul de pensie :
1.Nu am primit indicile de corectie
2.Punctajul obtinut de mine s-a raportat la 30ani si 7 luni cand am trecut la pensie de limita de varsta in 2011 dupa legea 263/2010 si nu la 30 ani cum prevedea lg19/2000 cand am fost inscrisa prima data la pensie .Nu am un stil propriu de interpretare dar constat ca persoane care au iesit la pensie in 2011/2012 si care au avut ani de lucru efectiv lucrati mai putini ca mine ,ani de grupa mai putini ca mine si nu in ultimul rand salariu mai mic decat mine au pensie mai mare din cauza acestui indice de corectie pe care eu nu l-am primit ".
Re: Nu am primite indicile de corectie ptr.2011 cad am trecut la pensie de limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/17/2014 2:23am
In cazul dv nu va putem ajuta asa cum doriti dv.
Noi incercam sa ajutam numai in limitele si litera prevederilor legiilor chiar daca uneori si noi consideram ca acestea nu sunt corecte.
1.Nu ati primit indice de corectie deoarece art 170 din legea pensiilor 263/2010 prevede :
- Indicele de corectie se acorda celor care ies la pensie dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
- Indicele de corectie se acorda la iesirea initiala la pensie.
Deci dv nu vi se acorda pentruca ati iesit initial la pensie inainte de intrarea in vigoare a legii pensiilor 263/2010.
Deoarece in lege sau in normele de aplicare nu se prezinta si motivul pentru care se acorda acest indice si noi consideram ca este gresit sa se acorde numai celor care au iesit initial la pensie dupa 01 ianuarie 2011 dar “legea e lege nu tocmeala” si deci trebuie sa acceptam ce scrie in lege.
2 Calculul punctajului mediu al pensiei se face conform prevederilor legii in vigoare la data recalcularii pensiei.
Compararea pensiei dv cu alte pensii este subiectiva si nu poate fi luata ca baza de discutie privind modul de calcul al pensiei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1