Subiect "pensie anticipata fara dimunuare" Deschis de Maria N la data: 06/14/2014 4:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata fara dimunuare
Scris de: Maria N la data: 06/14/2014 4:39pm
Gen:f
Data nasterii:07/1955
Stagiul de cotizare:38 ani si 10 luni
Alte date:fara conditii speciale, 4 luni concediu maternitate si 3 luni somaj
Intrebare:In conditiile de mai sus, imi puteti spune cand pot iesi la pensie cel mai devreme fara sa fiu penaliznata. Sau daca ies anul acesta, care va fi penalizarea?
Multumesc mult!
Re: pensie anticipata fara dimunuare
Scris de: LETU NICULINA la data: 06/15/2014 9:44am
Gen:F
Data nasterii:21.11.1959
Stagiul de cotizare:33 DE ANI
Alte date:Grupa 1 de munca 4 ani
Intrebare:Cind pot iesi la pensie anticipat partial si care este penalizarea?
Re: pensie anticipata fara dimunuare
Scris de: la pensie la data: 06/16/2014 3:59am
Pentru Maria N
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul sa iesiti imediat la pensie anticipata, nediminuata.
Re: pensie anticipata fara dimunuare
Scris de: la pensie la data: 06/16/2014 4:00am
Pentru Letu Niculina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara diminuarea varstei pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in gr I de munca nu primiti stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acest stagiu este mai mic de 5 ani.
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in gr I de munca beneficiate de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in 21 iunie 2019 numai daca locul dv de munca este nominalizat in anexa 2 iar societatea la care ati lucrat este nominalizata in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 si prin aceasta stagiul lucrat in grupa I a fost echivalat cu conditii speciale. Puteti intreba aceasta la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 56 ani si 7 luni adica in 21 iunie 2016. Diminuarea depinde de echivalarea stagiului dv de gr I. Daca acest stagiu a fost echivalat cu conditii speciale in conditiile de mai sus si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani diminuarea va fi de 27 % iar daca nu diminuarea va fi de 45 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1