Subiect "Reducerea varstei pt. conditii speciale la pensionarea anticipata partial" Deschis de Maior Anuta la data: 06/16/2014 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea varstei pt. conditii speciale la pensionarea anticipata partial
Scris de: Maior Anuta la data: 06/16/2014 8:02am
Gen: F
Data nasterii: 12/08/1957
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date: Grupa II 7 ani si 8 luni
Intrebare: As dori sa aflu daca in cazul pensionarii anticipate partial, la calcularea coeficientului de reducere a pensiei se ia in considerare varsta standard de pensionare sau varsta redusa cu numarul de luni cuvenite dupa perioada de munca prestata in anii de conditii speciale.

Mai exact, daca data standard de pesionare ar fi in cazul meu Iunie 2018, insa datorita celor peste 6 ani de conditii deosebite varsta standard se reduce la luna Iunie 2017, atunci in cazul pensionarii anticipate partiale in luna iunie 2014, coeficientul de reducere/penalizare ar fi raportat la Iunie 2018 (48 luni) sau la Iunie 2017 (36 luni) ? Multumesc!
Re: Reducerea varstei pt. conditii speciale la pensionarea anticipata partial
Scris de: blueM la data: 06/16/2014 8:31am
Maior Anuta :
Gen: F
Data nasterii: 12/08/1957
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date: Grupa II 7 ani si 8 luni
Intrebare: As dori sa aflu daca in cazul pensionarii anticipate partial, la calcularea coeficientului de reducere a pensiei se ia in considerare varsta standard de pensionare sau varsta redusa cu numarul de luni cuvenite dupa perioada de munca prestata in anii de conditii speciale.

Mai exact, daca data standard de pesionare ar fi in cazul meu Iunie 2018, insa datorita celor peste 6 ani de conditii deosebite varsta standard se reduce la luna Iunie 2017, atunci in cazul pensionarii anticipate partiale in luna iunie 2014, coeficientul de reducere/penalizare ar fi raportat la Iunie 2018 (48 luni) sau la Iunie 2017 (36 luni) ? Multumesc!

Penalizarea va fi de la data depounerii dosarului pana la 12 IUNIE 2017 (data indeplinirii conditiilor de pensie limita de varsta. Reducerea varstei cu 1 an, urmare celor 7 ani de grupa 2) Penalizare: -----> 36 luni x 0,75 = 27%
Re: Reducerea varstei pt. conditii speciale la pensionarea anticipata partial
Scris de: STAN ELIZA la data: 06/16/2014 1:33pm
Maior Anuta :
Gen: F
Data nasterii: 12/08/1957
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date: Grupa II 7 ani si 8 luni
Intrebare: As dori sa aflu daca in cazul pensionarii anticipate partial, la calcularea coeficientului de reducere a pensiei se ia in considerare varsta standard de pensionare sau varsta redusa cu numarul de luni cuvenite dupa perioada de munca prestata in anii de conditii speciale.

Mai exact, daca data standard de pesionare ar fi in cazul meu Iunie 2018, insa datorita celor peste 6 ani de conditii deosebite varsta standard se reduce la luna Iunie 2017, atunci in cazul pensionarii anticipate partiale in luna iunie 2014, coeficientul de reducere/penalizare ar fi raportat la Iunie 2018 (48 luni) sau la Iunie 2017 (36 luni) ? Multumesc!
"D-na eu sunt nascuta tot in luna 08.1957,iar varsta de pensionare la cele nascute in 1957 este de 60 ani si 10 luni. Si eu am lucrat in cond deosebite vreo 8 ani si scad din 60 si 10 luni 1 an si 6 luni deci la 59 si 4 luni as iesi.Dar ma bate gandul sa ies acum si am facut calculul pensiei si a iesit cam 783. Nici macar 790 cat este punctul."
Re: Reducerea varstei pt. conditii speciale la pensionarea anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/17/2014 4:23am
Raspunsul domnului blueM este corect.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 32 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 10 luni adica in 12 iunie 2017.
Diminuarea pensiei anticipate partiale se face luand in calcul numarul de luni de la data cererii acesteia pana in 12 iunie 2017 calculata cu programul de la pagina :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1