Subiect "calcul pensie" Deschis de Bianca Robescu la data: 06/16/2014 9:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Bianca Robescu la data: 06/16/2014 9:19am
Gen:F
Data nasterii:20 iulie 1956
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Programul de calcul al pensiei de pe acest site tine cont automat de limitarea CAS retinut de la asgutati la 5 salarii medii pe economie sau ar trebui sa introducem direct ( in cazul in care venitul este mai mare de aceasta limita ) in locul salariului primit suma reprezentand 5* salar mediu de economie?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/17/2014 5:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Programul de calcul pensie de pe site limiteaza automat sumele luate in calcul in perioadele in care acestea sunt limitate asa cum explicam noi in pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Totusi ar trebui sa tineti seama si dv de aceste limitari la sumele introduse in calcul.
In ceeace priveste calculul pensiei dv facut pe site am analizat unul din cele doua programe deschise, cel pe numele Bianca si trebuie sa facem cateva observatii si anume :
1- Nu ati introdus sporurile de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program.
Acesta este :
- Intre septembrie 1983 – septembrie 1984 – 3 %
- Intre octombrie 1984 – septembrie 1989 – 6 %
- Intre octombrie 1989 – martie 1992 – 9 %
2 Ati depasit salariile limita luate in calculul pensiei numai dupa 01 ianuarie 2011
Dupa 01 aprilie 2001 se iau in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit CAS. Puteti obtine aceste sume cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” pe care le introduceti in program.
3 Am observat ca ati introdus punctaj suplimentar pentru stagii in grupele de munca dar dupa presupunerea noastra este calculat gresit.
Daca aveti stagiu de cotizare in grupa de munca, dupa corectiile de mai sus reveniti si daca ne precizati perioada in care ati lucrat in grupa de munca (de la data de .. pana la data de ..) va vom calcula punctajul suplimentar pentru acest stagiu pe care apoi il veti introduce in program.
4 Punctajul mediu al pensiei il corectati dv impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni (30,5)
5 Ati introdus date si pentru o perioada ulterioara celei in care ne aflam si aceasta contribuie la cresterea erorii dee calcul.
Re: calcul pensie
Scris de: Bianca Robescu la data: 06/23/2014 9:53am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Programul de calcul pensie de pe site limiteaza automat sumele luate in calcul in perioadele in care acestea sunt limitate asa cum explicam noi in pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Totusi ar trebui sa tineti seama si dv de aceste limitari la sumele introduse in calcul.
In ceeace priveste calculul pensiei dv facut pe site am analizat unul din cele doua programe deschise, cel pe numele Bianca si trebuie sa facem cateva observatii si anume :
1- Nu ati introdus sporurile de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program.
Acesta este :
- Intre septembrie 1983 – septembrie 1984 – 3 %
- Intre octombrie 1984 – septembrie 1989 – 6 %
- Intre octombrie 1989 – martie 1992 – 9 %
2 Ati depasit salariile limita luate in calculul pensiei numai dupa 01 ianuarie 2011
Dupa 01 aprilie 2001 se iau in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit CAS. Puteti obtine aceste sume cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” pe care le introduceti in program.
3 Am observat ca ati introdus punctaj suplimentar pentru stagii in grupele de munca dar dupa presupunerea noastra este calculat gresit.
Daca aveti stagiu de cotizare in grupa de munca, dupa corectiile de mai sus reveniti si daca ne precizati perioada in care ati lucrat in grupa de munca (de la data de .. pana la data de ..) va vom calcula punctajul suplimentar pentru acest stagiu pe care apoi il veti introduce in program.
4 Punctajul mediu al pensiei il corectati dv impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni (30,5)
5 Ati introdus date si pentru o perioada ulterioara celei in care ne aflam si aceasta contribuie la cresterea erorii dee calcul.

Multumesc mult pentru raspuns.
1. Am introdus sporul de vechime asa cum mi-ati indicat pana in martie 1992.
In adeverinta mea apare insa spurul de vechime si dupa aceasta data , practic pana in august 2000 inclusiv. Mai mult , pe langa acest spor de vechime mai am trei tipuri de sporuri conform CCM in suma fixa si %. Sa refac calculul si cu acestea ?
2. Am facut corectie din ianuarie 2011 cu suma limitata la 5 salarii medii pe economie.
3. Am sters punctajul suplimentar pentru grupele de munca.
Va scriu mai jos stagiul :
grupa I ( 100%) : 27.09.1990-15.08.1993
grupa I+II (40%+60%): 15.08.1993-15.05.1997
grupa II (100%) : 15.05.1997-01.04.2001
4.Nu inteleg ce sa corectez
5. Am sters perioada viitoare. Sincera sa fiu eu vreau un calcul al pensiei "in viitor" ca sa stiu cand sa ma opresc din munca...
Multumesc pentru efort si astept raspunsul dvs.
Cu stima
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/26/2014 1:12am
1 Sporurile se introduc in program astfel :
- Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum am calculat noi iar dupa aceasta data asa cum il aveti in adeverinta.
- Alte sporuri se introduc asa cum sunt in adeverinta, cumulate cele in % (inclusive cele de vechime calculate de noi) separate si cele in suma fixa separate.
3 Punctajul suplimentar pentru grupele de munca il vom calcula dupa ce introduceti sporurile asa cum am precizat la punctual 1 si reveniti
4. Programul a fost conceput sa calculeze conform legii 19/2000 si pentru a calcula conform actualei legi 263/2010 trebuie facute unele mici corecturi pe care vi le vom preciza mai clar cand va vom preciza punctajul suplimentar pentru grupele de munca.
5. Calculul punctajelor lunare se face impartind sumele castigate lunar la salariul mediu pe economie care nu se cunoasc pe o perioada viitoare si din aceasta cauza luanduse datele din ultima luna cunoscuta se introduc niste erori. Daca le acceptati puteti introduce date pe o perioada ulterioara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1