Subiect "Schimbare incadrare grad invaliditate" Deschis de DORA MURASAN la data: 06/19/2014 1:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Schimbare incadrare grad invaliditate
Scris de: DORA MURASAN la data: 06/19/2014 1:43pm
Gen:
Data nasterii: 1959
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:de 2 ani in grad 3 invaliditate
Intrebare:Va rog mult sa mi spuneti daca trec in grad 2 invaliditate,din 3, creste cuantumul pemsiei(acum am 900 lei) am lucrat in acesti 2 ani, jumatate norma,(incadrata 400 lei, dar ,iau salariu 100 mxim 200 lei, in functie de solicitare-asa este intelegerea) conteaza acest an cumulat, plus este diferenta de bani de la gr 3 la 2? Va multumesc
Re: Schimbare incadrare grad invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/20/2014 6:44am
La trecerea de de la gradul 3 la gradul 2 de invaliditate pensia dv nu se va modifica deoarece :
- Nu veti primi stagiul potential deoarece aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare si deci nu este diferenta intre pensile de gradul 2 si 3
- Nu se recalculeaza pensia pentru introducerea in calcul a perioadei de 2 ani cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si nici pentru introducerea in calcul a sumelor castigate prin contract de munca cu jumatate de norma. Acestea se vor introduce in calcul la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1