Subiect "iesire la pensie" Deschis de Constantin Costica la data: 06/20/2014 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: Constantin Costica la data: 06/20/2014 2:43am
Gen: Masculin
Data nasterii: 14/08/1958
Stagiul de cotizare: Total : 32 ani si 4 luni la data deschiderii acestui subiect - inca angajat
Alte date: din care 17 ani si 6 luni in conditii speciale ( instrumentist instrumente de suflat )
Intrebare: Care ar fi virsta de pensionare luind in calcul perioada lucrata in conditii speciale ? Cu cit s-ar reduce virsta de la 65 ani . Multumesc !!!
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/23/2014 2:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 august 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 17 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita la varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 14 februarie 2015.
Daca lucrati in continuare in aceleasi conditii speciale va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data in care realizati stagiul de cotizare de 18 ani in conditii speciale.
Re: iesire la pensie
Scris de: constantin la data: 06/23/2014 7:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foare mult pentru raspuns .

Cu respect Constantin C .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1