Subiect "calcul pensie" Deschis de Stoian Corneliu la data: 06/21/2014 3:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Stoian Corneliu la data: 06/21/2014 3:04am
Gen:B
Data nasterii:octombrie 1954
Stagiul de cotizare:peste 35 de ani
Alte date:5 ani facultate, cursuri de zi, armata 8 luni, grupa II de munca-21,5 ani(21,5 ani in perioada 1979-2001), cotributii la asigurari sociale efectuate pe o perioada de stagiu de cotizare de 35,5 ani(perioada retribuita)
Intrebare:Doresc sa efectuez un calcul de pensie in eventuala iesire la pensie in aprilie 2015 prin reducerea virstei de pensionare cu 4,5 ani datorita timpului lucrat in gr. II. Doresc sa-mi comunicati punctazele pentru asigurari sociale, stagiu militar, facultate si suplimentar gr. II de munca. Va multumesc !
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/23/2014 7:35am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta
Calculul pensiei se face cu programul de calcul de pe site noi putand sa va ajutam sa-l folositi corect.
La verificarea programelor deschise am observat ca ati deschis mai multe programe. Vom face observatii pentru programul deschis pe numele Stoian 2 Corneliu care sunt urmatoarele:
1- Nu ati introdus sporurile de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sal introduceti in program.
Acesta este :
- Intre septembrie 1983 – august 1984 – 3 %
- Intre septembrie 1984 – august 1989 – 6 %
- Intre septembrie 1989 – martie 1992 – 9 %
.Dupa martie 1992 introduceti sporurile pe care le-ati primit si pe care le dovediti cu adeverinta eliberata de angajator.
2 Salarii gresite in perioada mai – decembrie 1999.
3 In prima jumatate a anului 2007 ati introdus salarii mai mari decat cele limitate pentru acea perioada asa cum explicam noi pe site in pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza calculul punctajului pensiei deoarece programul face automat aceasta limitare.
4 Punctajele pe perioada studiilor universitare si a stagiului militar sunt calculate automat de program daca la intrarea in program introduceti in caseta “Data inceperii activitatii profesionale” data in care ati inceput studiile universitare iar pe perioada acestor studii selectati codul “F” fara a introduce salariu iar pe perioada stagiului militar selectati “S” fara a introduce salarii, deoarece pe aceste perioade programul ia in calcul automat salariul minim pe economie din acea perioada.
Puteti viziona punctajele anuale pe aceste perioade facand click pe “Datele introduse”.
5 Punctajele suplimentare pentru stagiul in grupa de munca il vom calcula noi dupa ce faceti modificarile de mai sus si reveniti dandu-ne perioada lucrata in grupa de munca (din data de zi/luna/an pana in data de zi/luna/an). Tot atunci ne veti comunica daca sporurile in suma fixa pe perioada stagiilor in grupele de munca le-at primit de la acelasi angajator sau de la alt angajator prin contract de colaborare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1