Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Onisii Andrei la data: 06/23/2014 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Onisii Andrei la data: 06/23/2014 10:33am
Gen: Masculin
Data nasterii: 09.07.1959
Stagiul de cotizare: 33 ani din care 21 si 9 luni gr 1 speciala
Alte date: Pensionat la data de 09.01.2014 (la varsta de 54 ani si 6 luni, deoarece am beneficiat de scaderea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni datorita celor 21 ani si 9 luni de gr. 1 speciala in forja la Tractorul Brasov.

Intrebare: Doresc sa stiu cum s-a calculat punctajul dupa care s-a stabilit valoarea pensiei mele? ..deoarece eu am inaintat la Casa de pensii Iasi doar copii dupa adeverinte in care sa ateste grupa de munca si copie la cartea de munca in care era trecut salariul de incadrare si nu salariul realizat avand in vedere ca, in perioada lucrata la Tractorul Brasov am beneficiat de sporuri pentru ore suplimentare, ore de noapte si conditii speciale de munca. Astfel salariul brut lunar crestea pana la dublul salariului de incadrare. Am luat legatura cu societatea Archivit Bucuresti care detine la acest moment arhiva Tractorul Brasov pentru eliberarea unui adeverinte din care sa reiasa veniturile lunare realizate in perioada lucrata la Tractorul Brasov. Cu aceasta adeverinta ma duc la casa de pensii Iasi pentru a recalcula pensia sau trebuie data in judecata casa de pensii (informatie din zvonuri) si abia dupa primirea unei decizii judecatoresti se recalculeaza pensia?!

va multumesc anticipat

Cu stima,

Onisii Andrei
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 06/25/2014 1:03am
Baza de calcul a pensiei este explicata de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Casa de pensii ia in calcul elementele din aceasta baza de calcul daca ati depus si dovezile necesare.
Din descrierea facuta de noi pe pagina amintita mai sus trebuie remarcate urmatoarele :
1. In perioada dupa 01 aprilie 2001 sunt luate in calcul toate sumele pentru care s-a platit CAS si acestea se afla in arhiva electronica a Casei de pensii transmise lunar de angajator si nu mai trebuie dovedite.
2. In perioada inainte de 01 aprilie 2001 sunt luate in calcul urmatoarele sume
- Salariul tarifar (de incadrare) pentru care ati depus copie de pe carnetul de munca.
- Sporurile de vechime, pentru orele de noapte, conditii de munca si alte sporuri cu caracter permanent enumerate de noi in baza de calcul. Pentru a fi luate in calcul aceste sporuri trebuie sa prezentati adeverinta cu nominalizarea sumelor sau procentelor pentru fiecare spor separat (cu exceptia sporului de vechime inainte de 01 aprilie 1992). Daca nu ati depus la dosar aceste dovezi puteti sa le depuneti la Casa de pensii si vi se calculeaza fara a mai face alte interventii.
- Sumele obtinute di prestarea orelor suplimentare sau a primelor nu se iau in calcul chiar daca depuneti dovezi si incercati sa dati in judecata Casa de pensii.
- Sumele castigate in acord individual sau global se iau in calcul numai dupa deschiderea unei actiuni in justitie in care sa invocati Decizia nr 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1