Subiect "calcul pensie" Deschis de Stoian Corneliu la data: 06/27/2014 2:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Stoian Corneliu la data: 06/27/2014 2:10am
Gen:B
Data nasterii:03.10.1954
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, In primul rind doresc sa va multumesc pentru promtitudinea raspunsului dvs.
In programul meu de calcul pensie ,,stoian 2 corneliu,, am efectuat toate modificarile sugerate de dvs.
Doresc sa fac si urmatoarele precizari:
- In perioada 01.01.1994-01.06.2005 am introdus in calcul salarii lunare care includ sporuri permanente de vechime si de activitate in acceasi unitate;
- Salariile trecute in tabele in perioada nov. 2006-apr.2007 sunt real obtinute de mine.
Pentru ca dvs. sa puteti finaliza procedurile de calcul va comunic urmatoarele:
- Stagiul in gr. II-a de munca a fost efectuat in aceeasi unitate in perioada 01.09.1979-01.04.2001;
- Sporurile in suma fixa in perioada stagiului in gr. II-a de munca au fost primite de la acelasi angajator.
Asigurarile sociale ce punctaj au?
De asemenea doresc sa-mi spuneti daca exista diferente de punctaje intre data pensionarii mele la limita de virsta(2019) si la limita de virsta cu reducerea virstei de pensionare pt. stagiul in gr.II-a de munca(2015) fara a se lua in calcul eventualele venituri care se vor realiza in perioada 2015-2019.
Va multumesc!
Cu stima,
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/30/2014 8:32am
Punctajul suplimentar calculat de noi pentru stagiul in gr II si datele introduse in program este de 8,60832 puncte.
Acest punctaj trebuie sa-l introduceti in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” din pagina de intrare in program.
In perioada precizata de noi ca salariile au fost limitate chiar daca ati castigat sume mai mare se iau in calculul pensile sumele limita precizate de noi pentruca pentru aceste sume s-a retinut CAS. Deoarece programul face limitarea automata nu trebuie sa mai faceti nicio modificare.
Nu intelegem intrebarea privind punctajul asigurarilor sociale va rugam sa aduceti precizari la ce asigurari sociale va referiti acestea fiind de mai multe feluri.
Modul de calcul al punctajului realizat de dv pana in anul 2015, cand intentionati sa cereti pensie pentru limita de varsta beneficiind de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, nu se modifica dac veti continua sa lucrati pana in 03 octombrie 2019 ci la acesta se va adauga punctajul realizat dupa aceasta data daca veti continua sa lucrati.
Singura diferenta poate fi data de indicele de corectie aplicat punctajului mediu care difera de la an la an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1