Subiect "Pensionare anticipata locuitor oras afectat de poluare" Deschis de Flavia la data: 06/27/2014 8:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata locuitor oras afectat de poluare
Scris de: Flavia la data: 06/27/2014 8:33am
Gen:F
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:8 ani grupa 2 si grupa conditii deosebite
Intrebare:Buna ziua.
Domiciliez de mai mult de 30 ani in localitate afectata de poluare. In acest caz, deoarece la un subiect deschis de mine fara a mentiona acest lucru, mi-ati raspuns ca pot sa ma pensionez la limita la varsta de 62 ani si 5 luni, intrebarea mea este, in cazul mentionat:
- care e varsta la care ma pot pensiona la limita de varsta?
- se reduce varsta si in cazul pensionarii anticipate / anticipate partial?
- stagiul de cotizare ramane acelasi?
Multumesc mult.
Re: Pensionare anticipata locuitor oras afectat de poluare
Scris de: la pensie la data: 06/30/2014 9:30am
In urma completarilor aduse raspunsul nostru se modifica astfel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 septembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II si grupa conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare, daca le-ati urmat la zi si realizati stagiul de cotizare total de 35 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite si conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 11 luni adica in data de 20 martie 2024.
Pentru faptul ca ati domiciliat mai mult de 30 ani in o lacalitate afectata de poluare (era bines a dati numele localitatii pentru a verifica daca este inclusa in legea pensiilor) aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, la varsta de 60 ani si 5 luni adica in data de 20 septembrie 2023 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 31,50 %, la varsta de 57 ani si 5 luni adica in data de 20 septembrie 2020 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1