Subiect "Adeverinta grupă II" Deschis de irina la data: 06/27/2014 2:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta grupă II
Scris de: irina la data: 06/27/2014 2:31pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Adeverinta grupă II, Continut necesar, ref. anii 1982-1984

Am primit o adeverință conținând următoarele informații:
1. nume, cnp, tip contract, interval 1982-1984, angajator
2. grupa, perioada, funcția, procent 100%

text conținut:
a fost încadrata conform nominalizarii efectuateă prin aprobarea Consiliului de Administrație Proces Verbal nr. 1/01.07.1991, lucrând pe șantierele de construcții montaj.
Temeiul juridic al încadrării in gruăa a IIa de munca il reprezinta HGR 1223/1990 și Avizul Comun al MMPS-MS 1596/1990 și Art. 3 Ord50/1990.
Mennționăm că preenta adeverința a fost eliberată în baza documentelor, verificabile, aflate în arhiva societății.."

La oficiul de pensii mi s-a spus că trebuiau anexate:
1.tabelul nominal cu salariații în care apar și eu care au fost aprobate pentru grupa
2. Procesul verbal al Consiliului de Administrație

Obs. Este puțin probabil să mai fie găsit tabelul cu salariații, firma preluând arhivele prinmai multe etape succesive de la mai multe firme reorganizate

Intrebare: cele doua documente trebuie anexate in mod obligatoriu?
Ce șanse am de a obține grupa cu actele actuale?

Mulțumesc frumos
Re: Adeverinta grupă II
Scris de: la pensie la data: 06/30/2014 12:41pm
Modelul adeverintei pentru dovedirea stagiului de cotizare in gr II de munca este dat in anexa 14 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
In acest model cele doua acte trebuie sa fie nominalizate iar in actele enumerate in aceste norme nu se specifica depunerea de copii de pe aceste acte.
Sfatul nostru este ca daca nu vi se admite adeverita fara cele doua copii sa depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii la care sa atasati o copie de pe adeverinta pentru stagiul de cotizare in grupa de munca eliberata de angajator.
Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1