Subiect "Data de pensionare si estimarea valorii pensiei é proceduri" Deschis de Adriana la data: 06/27/2014 3:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data de pensionare si estimarea valorii pensiei é proceduri
Scris de: Adriana la data: 06/27/2014 3:21pm
Gen:F
Data nasterii:08/04/1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa prcizati la ce virsta ma pot pensiona si care ar fi valoarea estimata a peniei in conditiile in care: am facut 4 ani de facultate, am lucrat in romania din 1982 pina in 1983, am lucrat in Canada din 1994 pina in 2011, am lucrat in Irlanda din 2011 pina in 2013. In prezent traiesc in Romania si nu mai lucrez. Am adeverinta pentru valuaarea pensiei din Canada si numar social din Irlanda. Unde trebuie sa fac aplicatia entru pensie si cindÉ Autoritatile don Irlanda si Canada mi-au spus ca trebuie sa aplic in tara de rezidenta, respectiv Romania. De asemenea, puteti sa imi dati o idee despre suma pe care as putea-o primi.
Va multumesc
Re: Data de pensionare si estimarea valorii pensiei é proceduri
Scris de: la pensie la data: 06/30/2014 1:27pm
Pentru stagiile lucrate in Romania si in alte doua tari cu care Romania are incheiate acorduri de asigurare sociala veti primi o pensie formata din trei componente calculate in functie de perioadele lucrate in fiecare tara si conform cu legislatia din aceste tari. Pentru deschiderea dreptului la pensie in functie de legislatia tarii respective se pot cumula stagiile de cotizare din celelalte tari in care ati cotizat. Daca in Canada si Irlanda puteti beneficia de pensie inainte de cea din Romania puteti cere ca aceste componente sa le primiti la domiciliul din Romania. Pentru aceasta trebuie sa va adresati Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 septembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a realiza stagiul minim de cotizare de 15 ani puteti face dovada stagiului de cotizare din Irlanda.
Nu putem aprecia valoarea pensiei pe care o veti primi in Romania deoarece aceasta depinde de :
- Perioada in care ati urmat cursurile universitare (de la zi/luna/an la zi/luna/an)
- Salariile lunare castigate de dv in perioada lucrata in Romania.
- Valoarea punctului de pensie care va fi in anul 2020
Primele doua informatii ni le puteti furniza dv si va putem calcula punctajul mediu realizat insa ultima informatie o putem afla numai peste 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1