Subiect "valoarea punctului" Deschis de Aurelian la data: 02/24/2009 7:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoarea punctului
Scris de: Aurelian la data: 02/24/2009 7:06am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:
1.Daca in doua luni am acelas venit brut lunar, ambele luni au acelas nr.de zile lucratoare dar in una din luni am doua zile invoire, valoarea punctului in cele doua luni difera??? (daca da, de ce?)
2.Nr. total de zile invoire se iau in calcul la vechimea totala in munca ?
Va multumesc
Re: valoarea punctului
Scris de: la pensie la data: 02/24/2009 11:11am
Credem ca faceti anumite confuzii dar vom incerca sa va lamurim:
Numarul de zile lucratoare ale unei luni are importanta numai in perioada in care in carnetul de munca sunt trecute salariile pe ora. Acest mod de evidenta a fost abandonat de mult.
In prezent in calculul punctajului lunar sunt luate salariile (veniturile brute).
Deci daca in doua luni asemanatoare ca numar de zile lucratoare dv in una din ele ati lucrat cu doua zile mai putin iar salariul tarifar este acelasi veti obtine un venit brut lunar (castig lunar) mai mic in luna cu invoiri dar nu neaparat un punctaj lunar mai mic.
Punctajul lunar se calculeaza prin impartirea venitului lunar la salariul mediu pe economie. Stim ca venitul lunar in luna cu invoire este mai mic dar este posibil ca si salariul mediu pe economie (care difera de la o luna la alta) sa fie mai mic sau mai mare in comparativ cu cel din cealalta luna si atunci nu mai stim cum vor fi punctajele lunare decat daca vom calcula un caz concret.
Zilele de invoire nu se evidentiaza in niciun document care se include in dosarul de pensie si deci nu se iau in calcul la vechimea in munca, daca aceste sunt mai mici (nu sunt concedii fara plata).
Re: valoarea punctului
Scris de: Aurelian la data: 02/25/2009 4:53am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Relativ la intrebarea 2 (in una sau mai multe luni am zile nelucrate ...)sa inteleg ca vechimea din cartea de munca difera de vechimea pentru calculul pensiei?? Cum sa calculeaza vechimea de pensionare?
Va multumesc
Re: valoarea punctului
Scris de: la pensie la data: 02/25/2009 6:47am
Am raspuns la aceasta intrebare si repetam: Cateva zile nelucrate in cursul unei luni nu sunt consemnate in carnetul de munca si nu afecteaza vechimea in munca.
In prevederile legii pensiilor nu este prevazut termenul “vechime in munca” ci “stagiu de cotizare” pe care deducem ca stiti cum se calculeaza. Acesta se ia ca perioade calendaristice din inscrisurile din cartea de munca, la acestea se adauga stagiile asimilate pentru : cursuri universitare,stagiul militar si perioada de pensie de invaliditate. Deasemeni la acestea se aduna sporurile acordate de legea 3/1977 pentru stagiile lucrate in grupele de munca I si II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1