Subiect "calcularea pensiei ptr. limita de varsta din cea de handicap" Deschis de radu sabina la data: 02/24/2009 8:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensiei ptr. limita de varsta din cea de handicap
Scris de: radu sabina la data: 02/24/2009 8:55am
Gen:f
Data nasterii:17 10 1951
Stagiul de cotizare:29 de ani
Alte date:sunt la pensie de handicap din 1998
Intrebare:am pensia de handicap 710 ron va rog sa-mi spuneti daca pensia pentru limita de varsta va fi mai mare sau mai mica. Multumesc
Re: calcularea pensiei ptr. limita de varsta din cea de handicap
Scris de: radu sabina la data: 02/24/2009 8:58am
radu sabina :
Gen:f
Data nasterii:17 10 1951
Stagiul de cotizare:29 de ani
Alte date:sunt la pensie de handicap din 1998
Intrebare:am pensia de handicap 710 ron va rog sa-mi spuneti daca pensia pentru limita de varsta va fi mai mare sau mai mica. Multumesc
Re: calcularea pensiei ptr. limita de varsta din cea de handicap
Scris de: la pensie la data: 02/24/2009 10:00am
Ati mai pus aceasta intrebare la care v-am raspuns, insa probabil ca datorita locului unde l-ati pus si suprapunerii altor mesaje nu ati reusit sa-l cititi. Il repetam :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 17 septembrie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia in care pensia la limita de varsta este mai mica decat pensia de invaliditate apare cand pensionarul de invaliditate la iesirea la pesia de invaliditate nu are indeplinit stagiul complet de cotizare si i se mai acorda un stagiul potential (noi credem ca dv nu vi s-a acordat stagiu potential) . Acesta poate fi citit in ultima pozitie a punctului F din decizia de pensionare de invaliditate.
Dv nu va aflati in aceiasi situatie deoarece in 1998 aveati stagiul de cotizare de 29 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare de 27 ani si 10 luni.
Puteti face si dv o verificare simpla si anume: Cititi in decizia de pensie de invaliditate la punctual G si faceti impartirea “ numar puncte realizate : punctaj mediu” daca rezultatul acestei impartiri este = 27.8333 atunci este bine si pensia dv la limita de varsta va fi mai mare decat pensia actuala.
O alta verificare a faptului ca la data pensionarii de invaliditate ati avut stagiul de complet de cotizare depasit este ca dupa varsta de 53 ani si 11 luni nu trebuia sa va mai cheme la comisia de expertiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1