Subiect "pensionare" Deschis de Victoria COMARDICEA la data: 02/27/2009 9:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Victoria COMARDICEA la data: 02/27/2009 9:00am
Gen:feminin
Data nasterii:29/10/1956
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:33ani vechime neintrerupta in campul muncii,cotizare lunara, din care 32, in grupa a-II-a, (conditii deosebite de munca)-in CONSTRUCTII, si 4 nasteri din care 3 crescuti si intretinuti pana au terminat facultatea. Intrebare: intrucat am fost concediata din vina angajatorului datorita crizei, cu drept de somaj(art.65.al.2.din CM) incepand cu luna aprilie 2009, as vrea sa stiu daca ma incadrez pentru o forma de pensie: pentru limita de varsta,pensie anticipata,etc.
Va multumesc
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 9:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 26 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Avand in vedere acestea credem ca ati facut o eroare deoarece nu tot stagiu a fost in grupa II ci stagiul dupa aprilie 2001 in conditii deosebite dar deoarece acestea se echivaleaza am luat in calcul intreg stagiu.
Pentru stagiu de gr II primiti un spor de vechime pe care nu-l putem preciza din motivul erorii de mai sus.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu total in conditii deosebite de 32 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta 26 aprilie 2009, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a copiilor nu puteti beneficia de reduceri deoarece nu puteti primi reducere mai mare de 2 ani si nu poate fi cumulata cu reducerea pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1