Subiect "modalitate de calcul - reducerea varstei standard de pensionare" Deschis de Andrici Corneliu la data: 03/05/2009 5:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
modalitate de calcul - reducerea varstei standard de pensionare
Scris de: Andrici Corneliu la data: 03/05/2009 5:43am
Gen:Masculin
Data nasterii:06.01.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am adresat aici acum cateva zile o intrebare privind calcularea reducerii varstei standard de pensionare avand in vedere 5 ani lucrati in grupa I si 24 ani lucrati in grupa II. Am primit urmatorul raspuns:"Daca locul dv de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 19/2000, lucrand in subteran in domeniu minier si pentru stagiu dv in conditii speciale de 5 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani
Pentru stagiul de peste 24 de ani lucrat in gr II inainte de aprilie 2001 care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si cumuland-o cu cea pentru gr I rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta din 06 iulie 2009".
Am adresat aceeasi intrebare si la Casa de pensii din municipiul Roman (unde locuiesc) si mi s-a spus ca:
- fie se face reducerea varstei pe fiecare grupa de munca alegandu-se reducerea cea mai avantajoasa;
- fie se cumuleaza perioadele lucrate in grupa I si II de munca si se face reducerea varstei corespunzatoare locurilor de munca in conditii deosebite.
Dupa acest mod de calcul mi s-a spus ca rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni, respectiv varsta de pensionare de 58 ani si 6 luni.
Care modalitate de calcul este cea corecta?
Care este actul legislativ care reglementeaza modalitatea de calcul?
Va multumesc.
Re: modalitate de calcul - reducerea varstei standard de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/06/2009 2:54am
Raspunsul dat anterior a continut doua variante si din pacate si noi am gresit la copierea raspunsului pentru varianta 2 . Daca acesta era corect, asa cum l-am corectat acum, corespundea cu varianta data de Casa de Pensii.
Diferenta intre cele doua variante este de interpretare a legii 19/2000 si cu ce grupa de munca a fost echivalat stagiul dv in grupa I de munca.
Dupa interpretarea noastra a legii 19/2000 daca gr I a fost echivalata cu “conditii speciale” (credem ca aceasta este situatia dv) atunci este corecta varianta 1 data initial de noi iar daca gr I de munca a fost echivalata cu “conditii deosebite” este corecta varianta 2 de pe site (cea data de Casa de Pensii)
Ceiace noua ni se pare gresit in modul de interpretare al functionarului de la Casa de Pensii este ca va obliga sa alegeti varianta 2 si in cazul cand stagiul in gr I s-a echivalat cu “conditii speciale”. Motivul invocat incorect este ca cele doua reduceri date de stagiul in conditii speciale (gr I) si stagiul in conditii deosebite (gr II) nu pot fi cumulate.
Prevederile legii 19/2000 care sustin varianta 1 sunt urmatoarele :
Daca ati lucrat cei 5 ani in subteran in proportie mai mare de 50 % din programul normal de lucru, stagiul dv in gr I se incadreaza in grupa conditii speciale conform art 20 alin (1) punctual “a” din legea 19/2000
Pentru 5 ani de conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani conform art 44 si anexa 4 tabel 6 din din legea 19/2000.
Pentru stagiul de peste 24 de ani lucrat in gr II inainte de aprilie 2001 care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform art 42 si tabelului 1 de la acest articol din legea 19/2000.
Faptul ca este corecta cumularea celor doua reduceri (si nu alegerea uneia din ele ) este prevazuta in articolele 46 si 48^1 alin (1) din legea 19/2000.
Varianta 1 este avantajoasa si prin faptul ca reducanduse si stagiul complet de cotizare cu 2 ani de la 35 la 33 ani creste si valoarea pensiei cu cca 6%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1