Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Ivanescu la data: 03/12/2009 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Ivanescu la data: 03/12/2009 8:12am
Gen:M
Data nasterii:08.08.1956
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, ma intereseaza sa stiu daca ma pot pensiona anticipat-am 53 de ani si 33 de ani vechime in grupa I. Activitatea mea a fost ulterior incadrata in grupa a II-a unde as avea o vechime echivalenta de 22 ani si 1 luna. Am vazut ca exista o prevedere potrivit cu care pana in anul 2011 as putea sa ma pensionez la 50 de ani. As aprecia orice informatie in acest sens
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/12/2009 4:46pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 08 august 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001, dupa aceasta data grupele de munca s-au numit “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000 si vechile grupe I si II au fost echivalate cu noile grupe.
Avand in vedere cele de mai sus rezulta ca ati comis mai multe erori si anume:
-Nu puteati lucra 33 ani in gr I inainte de aprilie 2001.
-Echivalarea stagiului de gr I se putea face cu noile grupe nu tot cu una veche.
Avand in vedere cele de mai sus pentru a va raspunde corect va rugam sa reveniti si sa ne comunicati:
-Ce stagii lucrate in grupele I si II aveti inainte de 1 aprilie 2001 si cu care din noile grupe de munca au fost echivalate aceste stagii.
-Ce stagii lucrate in grupele conditii deosebite sau conditii speciale aveti dupa 1 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1