Subiect "anii de facultate la zi" Deschis de Livia Cornelia la data: 03/12/2009 8:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anii de facultate la zi
Scris de: Livia Cornelia la data: 03/12/2009 8:16am
Gen:F
Data nasterii:11.06.1953
Stagiul de cotizare:28 ani 10 luni
Alte date:varsta standard de pensionare 59 ani si 5 luni
Intrebare:Datorita conditiilor deosebite speciale (gr.II) am o reducere a varstei standard de 4 ani 0 luni.Am 2 intrebari:
- voi avea o pensie anticipata partial?
- cand voi putea beneficia de punctajul pentru facultatea la zi de 4 ani, facuta anterior inceperii activitatii profesionale?
Va multumesc si felicitari pentru acest site. Este de mare ajutor
Re: anii de facultate la zi
Scris de: la pensie la data: 03/13/2009 6:08am
Datele dv sunt confuze.
Era peferabil sa ne dati noua toate datele pentru a evalua situatia deoarece nu stim cat de corect ati socotit dv . Totusi consideram corecte datele si va raspundem.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 11 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca aveti dreptul la reducerea varstei standard cu 4 ani pentru grupa de munca ( se numeste conditii deosebite nu si speciale) si aveti stagiul de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni, aveti dreptul la pensie la limita de varsta dupa varsta de 55 ani si 5 luni adica dupa 11 noiembrie 2008. La stagiul de cotizare, pentru acordare reducerii varstei standard pentru grupa de munca, se cumuleaza si sporul de vechime pentru grupa II de munca de cca 4 ani si 6 luni si stagiul asimilat pentru facultate de 4 ani.
De punctajul pentru facultate benefiati la calculul pensiei la limita de varsta.
In concluzie daca aveti dreptul la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard pentru grupa de munca nu mai intra in calcul pensionarea cu pensie anticipata partiala care este dezavantajoasa pentruca se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
Multumim pentru aprecieri
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1