Subiect "pensionare" Deschis de sterian marioara la data: 03/13/2009 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: sterian marioara la data: 03/13/2009 4:02am
Gen:pensionare limita de virsta,anticipat sau anticipat partial
Data nasterii:07/04/1952
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:sint mama a 6 copii
Intrebare:cind ma pot incadra intr-una din cele trei variante de pensionare beneficiind si de nasterile celor 6 copii:5 crescuti fiind in viata si unul decedat
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/14/2009 7:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 07 mai 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea a mai mult de 4 copii ati fi putut beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 07 mai 2009 daca aveati stagiul de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Neindeplinind aceasta conditie nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii.
Din acelasi motiv nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala de care, ca varsta aveati dreptul de la varsta de 54 ani si 1 luna. Pentru pensie anticipata se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare ( 38 ani si 2 luni).
Deoarece nu ati specificat daca in prezent lucrati va informam ca daca nu lucrati ati putea completa stagiul de cotizare prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala si in schimbul unei contributii minime lunare sub 150 lei ati putea peste 1 an si 2 luni sa realizati stagiul complet de cotizare si sa beneficiati, cu cca 1 an inainte de 07 mai 2011, de pensie la limita de varsta. Dv hotarati insa daca este avantajoasa aceasta solutie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1