Subiect "HANDICAP" Deschis de JULYA la data: 07/28/2015 7:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
HANDICAP
Scris de: JULYA la data: 07/28/2015 7:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:AM FOST AZI LA CASA DEN PENSII SI IN PRIMA FAZA MI-AU SPUS CA "NU SE POATE!!". DUPA CE LE-AM BAGAT LEGEA SUB NAS, M-AU TRIMIS SA INCHEI UN CONTRACT DE ASIGURARI SOCIALE PE TREI LUNI. AM PLATIT PT. 1 LUNA SI M-AM DUS LA MEDICUL DE FAMILIE CARE MI-A SPUS CA E SUFICIENT O LUNA SI CA E O ABERATIE PE 3 LUNI. INCEP SA IMI PREGATESC DOSARUL PT. PENSIE DE INVALIDITATE, CE TREBUIE SA IMI DEA CEI DE LA CASA PENSIILOR?... ADEVERINTA PRECUM CA AM PLATIT 1 LUNA??? S-AU CA DOAR ATAT AM COTIZAT??? VA MULTUMESC DIN SUFLET PT. TOT ... SI MII DE MULTUMIRI CU SANATATE!!
Re: HANDICAP
Scris de: la pensie la data: 07/29/2015 3:20am
Ne bucuram ca am putut sa va fim de ajutor.
Perioada de o luna de contract de asigurare sociala este suficienta.
Nu trebuie sa depuneti niciun act pentru dovedirea stagiului de cotizare deoarece contractul de asigurare sociala este incheiat cu Casa de pensii si puteti mentiona in cerere numarul contractului de asigurare sociala. Daca vreti totusi sa depuneti un act puteti depune copie de pe contractul de asigurare sociala.
Dupa ce obtineti decizia medicala cu incadrarea in gradul de invaliditate reveniti si ni-l comunicati si vom incerca sa facem o estimare a pensiei de invaliditate pe care trebuie sa o primiti.
Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va ajute sa obtineti pensia de invaliditate pentruca o meritati mai mult decat multi altii.
Re: HANDICAP
Scris de: JULYA la data: 08/23/2015 5:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA ROG SA IMI SPUNETI DACA DIAGNOSTICUL : "RETARD MINTAL USOR, EPISOD DEPRESIV MODERAT/SEVER SI HIPOACUZIE NEUROSENZORIALA BILARERALA GRAVA" SE INCADREAZA PENTRU PENSIE DE INVALIDITATE! ... EVENTUAL CE GRAD??? VA MULTUMESC ANTICIPAT!!
HANDICAP
Scris de: JULYA la data: 08/23/2015 7:19am

JULYA :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA ROG SA IMI SPUNETI DACA DIAGNOSTICUL : "RETARD MINTAL USOR, EPISOD DEPRESIV MODERAT/SEVER SI HIPOACUZIE NEUROSENZORIALA BILARERALA GRAVA" SE INCADREAZA PENTRU PENSIE DE INVALIDITATE! ... EVENTUAL CE GRAD??? VA MULTUMESC ANTICIPAT!!
Re: HANDICAP
Scris de: Dali ergut la data: 11/15/2022 8:09am
JULYA :

JULYA :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA ROG SA IMI SPUNETI DACA DIAGNOSTICUL : "RETARD MINTAL USOR, EPISOD DEPRESIV MODERAT/SEVER SI HIPOACUZIE NEUROSENZORIALA BILARERALA GRAVA" SE INCADREAZA PENTRU PENSIE DE INVALIDITATE! ... EVENTUAL CE GRAD??? VA MULTUMESC ANTICIPAT!!
Re: HANDICAP
Scris de: la pensie la data: 11/15/2022 10:39am
Regretam pentru faptul ca nu va putem raspunde la intrebare.
Conditia ca o persoana sa se incadreze in un grad de invaliditate, pentru a putea sa se pensioneze cu pensie de invaliditate, este ca afectiunea de care sufera sa ii diminueze capacitatea de munca sub 50 %.
Stabilirea gradului de diminuare a capacitatiide munca il poate stabili numai medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca, organizata pe langa Casa teritoriala de pensii, in urma examinarii persoanei care solicita aceasta depunand o cerere isotita de un dosar medical.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1