Subiect "intreruperi" Deschis de PANDIA LUMINITA la data: 03/13/2009 8:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intreruperi
Scris de: PANDIA LUMINITA la data: 03/13/2009 8:05am
Gen:feminin
Data nasterii:15.04.1958
Stagiul de cotizare:21ani
Alte date:facultate 5 ani la zi
Intrebare:m-am angajat imediat dupa repartitia de la facultate, apoi am avut o intrerupere de aproximativ 6 luni pentru ingrijirea copilului, a urmat o perioada de activitate in campul muncii de 4 ani si apoi o intrerupere de apriximativ 3 ani tot pentru cresterea copilului din a doua sarcina.acesti ani de intrerupere cum se iau in calcul la pensie???
De unde se iau toate acele date pe care la solicitati in calcul, salariul lunar pe atatia ani, procentele acelea de unde sa la stii???
Ar fi trebuit sa-mi notez lunar aceste lucruri ???
Re: intreruperi
Scris de: la pensie la data: 03/14/2009 8:30am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada de ingrijire si cresterea copilului este tratata diferit in functie de perioada. Astfel inainte de 1 aprilie 2001 (cum credem ca este si cazul dv), conform legii vechi a pensiilor 3/1977 nu s-a primit nici indemnizatie si nici nu sunt considerate stagii de cotizare (vechime).
Dupa 1 aprilie 2001 perioada in care au fost primite indemnizatii de asigurari sociale, pentru ingrijirea si cresterea copilului, conform legii noi a pensiilor 19/2000 este considerata stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare.
Referitor la datele necesare calculului este evident ca trebuiau notate daca doreati sa va faceti un calcul anticipat.
Salariile lunare pot fi obtinute cerand la angajator o copie de pe carnetul de munca.
Sporurile insa nu credem ca veti putea sa le obtineti de la angajator decat cerand o copie de pe adeverinta cu sporuri pe care angajatorul trebuie sa o ataseze dosarului de pensie.
Sporul de vechime poate fi dedus asa cum am prezentat noi pe forum la “Sporul de vechime”
Sumele totale lunare pentru care s-a platit CAS dupa aprilie 2001 le puteti gasi in Instiintarile anuale transmise de catre CNPAS care trebuiau sa fie pastrate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1