Subiect "calcul pensie suplimentara" Deschis de ionescu teodora la data: 03/13/2009 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie suplimentara
Scris de: ionescu teodora la data: 03/13/2009 8:48am
Gen:feminin
Data nasterii:22.11.1950
Stagiul de cotizare:438 luni
Alte date:
Intrebare:pentru a iesi la pensie limita de varsta incepand cu data de 01.07.2009, cand trebiue sa depun dosarul?pentru sporul de vechime
am nevoie de adeverinta ?, dar pentru sporul de categorie nucleara ?se aduna la punctaj perioada lucrata de la data 01.07.2009 pana la aparitia deciziei si inchiderea contractului de munca la momentul aparitiei deciziei? am folosit programul pentru calcul pensie unde am introdus salariul lunar din cartea de munca si sporul de vechime asa cum l-am inteles eu dar, nu stiu cum sa calculez punctajul pentru pensia suplimentara.va rog sa ma ajutati in acest sens
Re: calcul pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 03/14/2009 9:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 iunie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luna si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dosarul de pensionare se depune in timp de 30 zile de la data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta (22 iunie 2009). Intocmirea dosarului si depunerea lui, cade in sarcina angajatorului.
Sporul de vechime inainte de 1 aprilie 1992 se calculeaza automat comform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”. Daca dupa aceasta data sporul de vechime nu a fost inclus in salariul inscris in carnetul de munca este nevoie de adeverinta. Deasemeni este nevoie de adeverinta pentru celelalte sporuri pana la data cand acestea au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
Daca aveti stagii lucrate in zonele I si II de expunere la radiatii trebuie sa prezentati adeverinta de atestarea acestora.
Perioada lucrata dupa depunerea dosarului si pana la decizia de pensionare nu are cum sa mai fie luata in calcul deoarece dosarul cu datele de calcul a fost depus. Aceasta perioada poate fi valorificata numai in cazul cand cu acordul angajatorului mai lucrati o perioada de cel putin 12 luni dupa care cereti recalcularea pensiei.
Referitor la calculul pensiei cu programul nostru :
- Punctajul pentru pensia suplimentara se calculeaza automat iar dv nu trebuie sa interveniti cu nimic
- La introducerea sporului de vechime in program credem ca ati comis o eroare introducandu-l de doua ori si in % si in suma fixa . Daca ambele cifre se refera la acelasi spor de vechime stergeti pe cel trecut in coloana spor fix si il lasati pe cel in coloana spor %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1