Subiect "perioada militara" Deschis de Popa Mircea la data: 03/15/2009 3:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada militara
Scris de: Popa Mircea la data: 03/15/2009 3:00pm
Gen:m
Data nasterii:09.09.1952
Stagiul de cotizare:23.08.1974-30.05.1982,ca ofiter activ-restul(pana azi)-in economie
Alte date:1971-1974..3 ani Scoala militara
Intrebare:ce se intampla cu aceasta perioada(ca ofiter),in cazul in care nu se cumuleaza cu perioada lucrata in economie,dupa trecerea in rezerva...?...se ia ca perioada separata in calcul la pensie...?...si daca da,cum se calculeaza tinand cont ca in perioada respectiva nu aveam carti de munca si deci nu am datele necesare calcularii pensiei...de unde pot obtine datele necesare pentru aceasta perioada..? Mai am o itrebare:cand voi iesi la pensie la limita de varsta,vor fi calculate 2 pensii?..una militara si una din economie?...Cu multumiri M.P.
Re: perioada militara
Scris de: la pensie la data: 03/16/2009 6:06am
Sistemul militar de pensii si sistemul public de pensii sunt doua sisteme diferite, neintegrate, dar care isi recunosc reciproc stagiile numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie si nu se iau in calculul valorii pensiei dintr-un sistem stagiile lucrate in celalalt sistem.
Legile care reglementeaza pensionarea in cele doua sisteme sunt : in sistemul militar legea 164/2001 iar in sistemul public legea 19/2001.
Dupa o analiza sumara a situatiei dv si a prevederilor legii 164/2001 am dedus ca in sistemul militar de pensii nu aveti dreptul la pensie de serviciu la implinirea varstei standard de pensionare deoarece aveti o vechime in serviciul militar sub minimumul de 15 ani. Va rugam sa analizati si dv legea 164/2001.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in sistemul public de pensii, in 09 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Asa cum am spus mai sus in sistemul public este recunoscut stagiul din sistemul militar. Aceasta vechime poate fi dovedita printr-un act eliberat de Centrul Militar Regional daca ati lucrat in armata sau de institutiile prevazute la art 49 din legea 164/2001.
La calculul punctajului pensiei in sistemul public de pensii se ia in calcul numai perioada cotizata in sistemul public.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu anticipare de 5 ani fata de 09 septembrie 2017 adica in 09 septembrie 2012 avand ineplinita conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1