Subiect "pensie" Deschis de cristian la data: 03/16/2009 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: cristian la data: 03/16/2009 4:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: am depus dosarul de pensionare partial anticipat, cu solicitarea pensionarii incepand cu data de 01.04. Pensia se plateste de la data 01.04. daca dosarul este bine intocmit ??
Re: pensie
Scris de: cristian la data: 03/16/2009 5:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: am depus dosarul de pensionare partial anticipat, cu solicitarea pensionarii incepand cu data de 01.04. Pensia se plateste de la data 01.04. daca dosarul este bine intocmit ?? sau de la data la care apare decizia??
Va multumesc de intelegere.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/16/2009 8:09am
Daca dosarul de pensionare a fost intocmit corect si este complet (inclusiv dovada ca ati interupt activitatea cu 01 04 2009 ) pensia se va plati incepand cu aceasta data nu cu data de emitere a deciziei care poate intarzia multe luni de zile.
Re: pensie
Scris de: cristian la data: 03/16/2009 9:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspuns,
dar vreau sa ma lamuriti si in cazul in care se iese la pensie la limita de varsta,pensia se plateste de la data depunerii dosarului, chiar daca lucrezi in continuare pana la primirea deciziei??
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/16/2009 10:34am
Da in cazul pensiei la limita de varsta, deoarece legea 19/2000 permite cumularea salariului cu pensia la limita de varsta, pensia se plateste de la data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta daca dosarul se depune in termen de 30 zile de la data indeplinirea conditiilor si de la data depunerii dosarului daca acesta se depune dupa un termen mai mare de 30 zile de la data indeplinirii conditiilor.
Daca angajatorul este de acord pensionarul poate continua sa lucreze si sa cumuleze pensia la limita de varsta cu salariul si dupa primirea deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1