Subiect "pensionare" Deschis de NETOI IULIANA la data: 03/16/2009 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: NETOI IULIANA la data: 03/16/2009 8:26am
Gen:feminin
Data nasterii: 24 iulie 1957
Stagiul de cotizare: 26,5 ani. M-am angajat pe 3 aug.1981
Alte date: Am lucrat 8 ani si 11 luni in grupa II-a de munca, perioada specificata in cartea de munca(nov.1989-oct1998); sunt trecute in CM si legile pe baza carora s-a facut incadrarea in grupa II-a de munca.

Am nascut 2 copii, pentru care am avut concedii postnatale de cate 3,5 luni (asa era legal atunci).In rest am mers continuu la servicu,in afara anului 2008 cand nu am lucrat 4 luni, dar nici nu am cerut indemnizatie de somaj. Am facut facultate la zi timp de 5 ani(1976-1981) si un stagiu militar de 3 luni in total in aceasta perioada(armata pentru fete din timpul verilor vacantelor studentesti).
Intrebare: Cand ma pot pensiona cel mai repede(anticipat, sau alta forma).
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/16/2009 11:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 24 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 8 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care cumulat cu stagiul asimilat pentru cursuri universitare se adauga la stagiul de cotizare cumuland in total un stagiu de cotizare de peste 33 ani. Perioada de 3 luni pentru stagiul militar nu este socotita separat daca a fost facuta in vacantele intre anii de facultate deoarece un an universitar este socotit de la 1 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 8 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 24 ianuarie 2016, avand ineplinita conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 24 iulie 2017 adica in 24 iulie 2012 avand indeplinita conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare ca stagiul complet de cotizare.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1