Subiect "scrisoare" Deschis de golea cornelia la data: 03/16/2009 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
scrisoare
Scris de: golea cornelia la data: 03/16/2009 8:29am
Gen:masculin
Data nasterii:16/09/1948
Stagiul de cotizare:39anisi cinci luni
Alte date:
Intrebare:de ce nu pot introduce in calcul data de 15/04/2009 pentru incetarea activitatii la sotul meu golea ovidiu traian
Re: scrisoare
Scris de: la pensie la data: 03/16/2009 11:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 16 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu intelegem exact intrebarea . Daca va referiti la faptul ca nu se poate introduce si ziua va raspundem ca asa a fost conceput programul deoarece importanta este luna si anul incetarii activitatii deoarece in functie de aceasta se alege stagiul complet de cotizare cu care se face calculul punctajului . In cazul sotului dv corecta este data incetarii activitatii luna “3” anul “2013” cum corect ati completat in unul din programe, deoarece atunci implineste varsta standard de pensionare.
Dansul iesind la pensie anticipata partiala trebuie sa calculati cu programul nostru pensia la limita de varsta careia ii calculati apoi diminuarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1