Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de tirsin diana la data: 03/17/2009 4:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: tirsin diana la data: 03/17/2009 4:15am
Gen:m
Data nasterii:12.09.1948
Stagiul de cotizare:34
Alte date:salariat
Intrebare:Tatal meu are total lucrat 35ani,7luni,14zile.In grupa 2 are 24 ani,9luni,19zile.Si mai are spor de toxicitate dar nu stiu exact ce spor pt ca zilele astea se va duce sa isi ia adeverinta de la fabrica unde a lucrat.Am doar copia de pe cartea de munca. Va rog sa imi spuneti daca poate sa iasa la pensie, ce penalizari va avea, si sa imi spuneti aproximativ cam cat va avea pensie(va pot spune daca este necesar salariile care lea avut ).El acum are un salar de aprox 700-750lei/luna.Va fi mai mica pensia sau mai mare decat salarul lui din acest moment?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/17/2009 12:29pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 24 ani in gr II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand in total un stagiu de cotizare de 41 ani si 7 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 24 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia putea iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica din 12 septembrie 2007, avand ineplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani la data pensionarii.
Nu va avea nicio penalizare.
Nu putem sa aprecim valoarea pensiei deoarece ea depinde de salariile (veniturile) avute pe toata perioada lucrata. Nu putem nici sa calculam pensia pe baza salariilor trimise deoarece regulile impuse site-ului nu ne permit acest lucru dar va invitam sa incercati sa o calculati dv utilizand programul de calcul pensie de pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1