Subiect "eu lucrez in spania cum pot sa fac sami mearga vechimea in rom caci aici nu sint asig social nu lucrez cu contract de munca" Deschis de radu ramona la data: 03/17/2009 9:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
eu lucrez in spania cum pot sa fac sami mearga vechimea in rom caci aici nu sint asig social nu lucrez cu contract de munca
Scris de: radu ramona la data: 03/17/2009 9:24am
Gen:
Data nasterii:13 febr 1979
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:unde pot plati in tara si cit sami mearga vechinmea pin ma intorc acasa?
Re: eu lucrez in spania cum pot sa fac sami mearga vechimea in rom caci aici nu sint asig social nu lucrez cu contract de munca
Scris de: la pensie la data: 03/18/2009 3:56am
Asigurarea sociala, prin care puteti beneficia de vechime in munca, poate fi facuta si optional prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa Judeteana de Pensii sau de Sector in care aveti domiciliul.
Dar avand in vedere situatia dv noi credem ca nu puteti incheia un astfel de contract cat aveti resedinta in alta tara bazandu-ne pe urmatoarele prevederi:
-Art 4 din legea pensiilor 19/2000 prevede “Asiguratii pot fi cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania”
-In Contractul de Asigurare Sociala care se incheie cu Casa de Pensii in acest caz la punctual 5.4 se prevede ca obligatie a asiguratului “Sa se prezinte la sediul Casei atunci cand este solicitat, respectand termenul prevazut in invitatie”.
Totusi pentru siguranta va puteti adresa si Casei de Pensii pentru informare.
Valoarea minima care se poate plati lunar prin incheierea Contractului de Asigurare Sociala este de 133 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1