Subiect "Puncte pensie suplimentara" Deschis de Istrate Iuliana la data: 03/31/2009 2:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte pensie suplimentara
Scris de: Istrate Iuliana la data: 03/31/2009 2:25pm
Gen:F
Data nasterii:28.04.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Bun gasit!

Nu sunt cuvinte pentru a va multumi pentru ceea ce faceti D - voastra pentru noi oamenii de rand. Sunteti un colectiv de exceptie.
Am urmatoarele nelamuriri:
- doresc sa stiu daca dupa Aprilie 2001 se mai acorda puncte pentru pensie suplimentara pentru cei ce au cotizat la fondul de pensie suplimentara.
- deasemeni as vrea sa stiu daca Legal am dreptul sa depun la dosar adeverinta cu sumele incasate in perioada de somaj deoarece la stabilirea pensiei pentru limita de varsta nu am depus aceasta adeverinta si mi s-a luat in calcul minimul pe economie. Nu doresc banii din urma ci doresc sa mi se recalculeze pensia.E corect?
31.03.2009 Cu mult,mult, respect pentru munca D - Voastra
Re: Puncte pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 04/01/2009 7:24am
Multumim pentru cuvintele de apreciere.
Dupa aprilie 2001 nu s-a mai platit contributie pentru pensie suplimentara si deci nu se mai acorda nici puncte suplimentare pentru aceasta. Contributia pentru pensie suplimentara s-a facut conform legii vechi a pensiilor 3/1977 care a fost abrogata in 1 aprilie 2001.
Aveti dreptul sa cereti corectarea greselilor la calculul pensiei printr-o cerere de recalculare, aducand dovezile necesare care sa ajute la eliminarea greselii. Insa mai intai verificati daca este o gresala.
Daca pe perioada de somaj ati primit si salarii compensatorii atunci suma care intra in calcul este diminuata cu un anumit raport.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1