Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de mariana vasile la data: 04/02/2009 2:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: mariana vasile la data: 04/02/2009 2:28am
Gen:f
Data nasterii:1.03.1951
Stagiul de cotizare:19.09.1970-1.11.2009
Alte date:fara conditii speciale
Intrebare:am completat datele din cartea de munca\ ref la sal tarifar si acolo unde incepe in cm reprezentarea sporului de vechime separat , am si nedumeriri la spor de ecran si alte compensatii acordate la salariu si sal de merit unde se cumuleaza si sunt reperezentate in programul de calcul. Ce se ia in calcul la stabilirea punctajului , veniturile brute realizate lunar sau intru-un an si se face media, sau, toate veniturile brute din toti anii cotizanti . Va rog daca eu fac vreo confuzie in aceasta privinta , va rog respectuos sa-mi raspundeti care este calea de urmat pentru a stabili corect peluarea datelor in programul de lucru accesat. Va multumesc anticipat . Cu consideratie , Mariana Vasile
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/03/2009 4:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 noiembrie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1 Sporul de vechime inainte de septembrie 1992 este calculat automat de Casa de pensii la nivelul celor explicate de noi pe forum, iar in programul nostru trebuie sa-l introduceti dv in coloana %
Acest spor este
Perioada septembrie 1975 – august 1980 3 %
Perioada septembrie 1980 – august 1983 5 %
Perioada septembrie 1983 – august 1985 9 %
Perioada septembrie 1985 – august 1990 12 %
Perioada septembrie 1990 – august 1992 15 %
Atat inainte cat si dupa 1 septembrie 1992, cand conform legislatiei sporurile (in general) trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca, trebuie sa aveti grija ca aceste sporuri sa nu le socotiti de doua ori.
2 Inainte de 1 aprilie 2001 regula generala este ca sa introduceti in calcul sporurile cu caracter permanent sub forma de % din salariul tarifar sau in suma fixa, care se modifica la cateva luni, cum sunt: salariul de merit, spor de ecran, de dirigentie etc . Acestea se introduc separat in coloana % sau in coloana “fixe” cumulandu-le daca sunt mai multe.
3 Dupa 1 aprilie 2001 se introduce in calcul salariul brut (castigul intreg), pentru care s-a platit CAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1