Subiect "intrebari" Deschis de ANCA STAN la data: 04/07/2009 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebari
Scris de: ANCA STAN la data: 04/07/2009 6:14am
Gen:F
Data nasterii:10.11.1950
Stagiul de cotizare:35 ANI ;4 ANI FACULTATE LA ZI
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi precizati daca atunci cand depun dosarul de pensie pt.limita de varsta trebuie sa incetez activitatea ,sau pot sa lucrez pana la aparitia deciziei de pensie;stiu ca decizia de pensie dureaza 3-4 luni pana apare si in aceasta perioada nu as avea nici un venit.
Va mai rog sa-mi precizati de unde si cum pot obtine o adeverinta privind situatia stagiului de cotizare si a punctajului mediu pt. stabilirea pensiei.
Va multumesc mult .
Re: intrebari
Scris de: la pensie la data: 04/07/2009 7:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 iunie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La depunerea dosarului de pensie la limita de varsta nu vi se cere dovada incetarii activitatii astfel ca puteti cu acordul angajatorului sa lucrati in continuare pana la primirea deciziei de pensionare. Daca dosarul a fost depus in termen de 30 zile de la implinirea varstei standard de pensionare vi se acorda pensie de la aceasta data (10 iunie 2009), astfel ca pe o anumita perioada veti primi si salariu si pensie la limita de varsta deoarece acestea pot fi cumulate conform legii. Perioada lucrata dupa depunerea dosarului nu intra in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1