Subiect "intrebari" Deschis de angela la data: 04/07/2009 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebari
Scris de: angela la data: 04/07/2009 7:44am
Gen:f
Data nasterii:16.06.1953
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Pentru perioada anterioara anului 1992 sporul de vechime se calculeaza automat sau se intoduce de cel care calculeaza ? Trebuie dusa adeverinta pentru acest spor ?
Pentru perioada anterioara anului 2001 sporul pentru pensia suplimentara se calculeaza automat? Trebuie adeverinta ca s-a calculat si virat pensia suplimentara?
Pentru salariile compensatorii din anul 2008 trebuie adeverinta ?
Din 2003 am in paralel si contract cu norma intreaga si contracte cu timp partial de 1 ora sau 2 ore.Veniturile se cumuleaza pentru punctaj? Impreuna sau se introduc separat? Ma ajuta la perioada de cotizare?
Programul acesta este la fel cu cel de la Casa De Pensii?
MULTUMESC DACA PUTETI SI AVETI RABDAREA SA-MI RASPUNDETI !
Re: intrebari
Scris de: la pensie la data: 04/07/2009 9:13am
La unele din intrebarile puse am mai raspuns la mesajele dv anterioare. Este bine sa precizati in unele cazuri daca intrebarea se refera la programul nostru sau al Casei de Pensii. Vom incerca sa raspundem cat mai précis la intrebarile dv din acest mesaj.
-Sporul de vechime inainte de anul 1992 se calculeaza automat de catre programul Casei de Pensii si pentru aceasta perioada nu este nevoie sa prezentati adeverinta. Programul nostru nu calculeaza automat acest spor si trebuie sa-l introduceti dv in program asa cum explicam pe Forum la “Sporul de vechime” sau conform celor spuse de noi la raspunsul anterior.
-Punctajul pentru pensia suplimentara inainte de aprilie 2001 este calculat automat atat de programul Casei de Pensii cat si de al nostru si nu este necesar sa prezentati adeverinta la Casa de Pensii cu plata contributie pentru pensia suplimentara daca ati platit contributia obligatorie de 2 %, 3 % si 5 %. Daca insa ati platit benevol contributie de 4 % in perioada 1 iulie 1977 – 1 iulie 1986 atunci pentru aceasta trebuie sa prezentati, la Casa de Pensii, adeverinta.
-Pentru veniturile obtinute dupa 1 aprilie 2001 nu trebuie sa prezentati adeverinte deoarece contributiile pentru acestea sunt transmise in format electronic la Casa de Pensii si stocate in arhiva acesteia dupa CNP –ul dv.
-Veniturile obtinute dupa anul 2003 la Casa de Pensii se cumuleaza si stocheaza conform celor explicate mai sus. In programul nostru trebuie sa le introduceti cumulat. Acestea contribuie la stagiul de cotizare numai daca la locul principal de munca nu aveti norma intreaga si acestea nu pot sa cumuleze o perioada mai mare decat cea calendaristica.
Programul nostru nu este la fel cu cel al Casei de Pensii fiind mai simplu pe masura posibilitatilor noastre si conceput sa fie cat mai exact.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1