Subiect "cand iceteaza raportul de serviciu in caz de pensionare limita de varsta" Deschis de Stela Florescu la data: 04/07/2009 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand iceteaza raportul de serviciu in caz de pensionare limita de varsta
Scris de: Stela Florescu la data: 04/07/2009 8:44am
Gen:f
Data nasterii:02.03.2009
Stagiul de cotizare:33
Alte date: STUDII SUPERIOARE 5 ANI
Intrebare: Va rugam sa ne spuneti care este data incetarii raportului de serviciu in caz de pensionare la limita de varsta: data depunerii dosarului sau data deciziei de pensionare? Se poate continua raportul de serviciu si dupa depunerea dosarului de pensie?
Dar dupa primirea deciziei? Daca da, in ce conditii.
Multumesc pentru rapunsul dat la intrebarile mele anterioare si va dorim numai bine! Sunteti de mare ajutor celor in prag de pensionare si nu numai. Felicitari!
Re: cand iceteaza raportul de serviciu in caz de pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/07/2009 12:22pm
La depunerea dosarului de pensie la limita de varsta nu vi se cere dovada incetarii activitatii astfel ca puteti cu acordul angajatorului sa lucrati in continuare pana la primirea deciziei de pensionare. Daca dosarul se depune in termen de 30 zile de la implinirea varstei standard de pensionare vi se acorda pensie de la aceasta data (02 noiembrie 2009), astfel ca pe o anumita perioada veti putea primi si salariu si pensie la limita de varsta, deoarece acestea pot fi cumulate conform legii. Perioada lucrata dupa depunerea dosarului nu intra in calculul pensiei.
De asemeni legea prevede ca si dupa primirea deciziei de pensionare puteti sa continuati sa lucrati cu acordul angajatorului. Daca lucrati in sectorul de stat sunt anuntate reglementari interne care sa limiteze acest drept.
Re: cand iceteaza raportul de serviciu in caz de pensionare limita de varsta
Scris de: Stela Florescu la data: 04/08/2009 4:01am
Gen:F
Data nasterii:02.03.51
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare: MULTUMIRI


MULTUMIM PENTRU RASPUNSURI!

O ZI BUNA!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1