Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de bulie adriana la data: 04/07/2009 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: bulie adriana la data: 04/07/2009 11:47am
Gen:
Data nasterii:16.04.1955
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date: + 6luni inrerupere activitate pt cresterea copilului conform Lg.1/1970, art.9, lit. k daca se ia in considerare ca stagiu)

Intrebare:
Buna ziua! Ma numesc Adriana si ma aflu in urmatoarea situatie.
La 31 martie 2009 am facut 28 ani de vechime neintrerupta in munca(neincluzand cele 6 luni de intrerupere specificate mai sus). Datorita crizei incepand cu 15 mai 2009 sunt concediata si trecuta in somaj.
As vrea sa stiu daca ma pot asigura - chiar incepand cu data cand incetez activitatea, respectiv 15 mai 2009 (data la care intru si in somaj) - pe baza de contract de asigurare la Casa de Pensii Judeteana pentru a-mi completa cei doi ani care-mi lipsesc pentru a indeplini conditia de stagiu complet de 30 ani si astfel sa ma pot pensiona anticipat partial.
Somajul se ia in considerare ca stagiu de cotizare pentru pensia anticipata partial? Daca se ia in considerare, si contractul de asigurare se va suprapune si cu cele 15 luni de somaj, sa inteleg ca la sfarsitul perioadei de somaj mi se va cumula atat perioada de somaj cat si perioada cat platesc asigurarea? Mai explicit voi avea la anul (2010) stagiul de cotizare= 28ani(stagiu prezent)+ 1an somaj +1 an(conform contract asigurare = 30 ani
Vreau sa mai specific ca in 1983 am facut intreruperea activitatii la cerere pentru cresterea copilului 6 luni(conf Lg 1/1970 art.9 lit. K-scrie in cartea de munca). Cele 6 luni de intrerupere se iau in considerare ca stagiu la pensie anticipata partial? Daca da inseamna ca am deja 28 ani si 6 luni stagiu de cotizare ?
Se poate ? Va multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1