Subiect "la ce data ies la pensie anticipata ?" Deschis de MITREA VIOLETA la data: 04/08/2009 10:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce data ies la pensie anticipata ?
Scris de: MITREA VIOLETA la data: 04/08/2009 10:54am
Gen: feminin
Data nasterii: 23. 08. 1957
Stagiul de cotizare: 33 de ani
Alte date: -
Intrebare:la ce data ies la pensie anticipata , si daca acum m-am apucat sa fac o facultate la particular mi se adauga vechime in cimpul muncii ??
Re: la ce data ies la pensie anticipata ?
Scris de: la pensie la data: 04/08/2009 12:53pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 august 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 23 august 2017 adica dupa 23 august 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 30 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca urmati o facultate la zi si intruniti toate conditiile legale ( o absolviti, institutia unde urmati cursurile facultatii este acreditata conform legii, nu ati mai absolvit alta facultate) atunci perioada facultatii este similata ca stagiu de cotizare si se adauga la acesta, daca in aceasta perioada nu lucrati si nu realizati alte stagii de cotizare in conditiile legii 19/2000.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1