Subiect "pensie cetatean strain+român dupa 17 ani in Romania" Deschis de Lucian Dumitrescu la data: 06/03/2008 9:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cetatean strain+român dupa 17 ani in Romania
Scris de: Lucian Dumitrescu la data: 06/03/2008 9:17am
Gen:M
Data nasterii: 15 dec 1950
Stagiul de cotizare: 17 ani
Alte date: lucrat in acord la IPJ Bacau si IPIU Bucuresti
Intrebare: Am lucrat in Romania 17 ani, in proiectare, mereu in acord, din august 1974 pâna in august 1990 aprox, cand am plecat in strainatate. Acum sunt cetatean canadian, dar si roman. Pot depune acte de pensie dupa decembrie 2015, pentru vârsta standard si minim 15 ani de cotizare. Ce anume ACTE trebuie sa depun pentru a obtine o pensie si cum sa procedez pentru a o primi direct la adresa canadiana fara complicatiile cu taloane de pensie, cont roman sau gasirea unei persoane care sa ridice aceste drepturi acolo, etc. stiind ca nu exista intelegere intre România si Canada privind pensionarii emigranti. Multumesc. LD.
Re: pensie cetatean strain+român dupa 17 ani in Romania
Scris de: la pensie la data: 06/03/2008 1:24pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de cotizare dupa calculul nostru este 16 nu 17 ani,dar avand in vedere ca stagiul minim este 15 ani are importanta mai mica.
Actele ce trebuie depuse in dosarul de pensie il puteti citi de pe un site al unei Case de Pensii, cel pe care vi-l recomandam noi este WWW.pensiiprahova.ro.
Pentru asiguratii care au domiciliul in strainatate in afara tarilor cu care Romania are conventii de reciprocitate in domeniul pensiilor nu cunoastem alta modalitate decat cea prin intermediul unui mandatar cu domiciliu in Romania. Mai multe precizari puteti citi pe site WWW.cnpas.org
In ceeace priveste sumele care se iau in calcul la punctajul pensiei nu sunt cele castigate in acord ci salariul tarifar trecut in cartea de munca si sporurile permanente acordate in acea perioada pentru care s-a platit CAS si care trebuie sa fie consemnate in adeverinte eliberate de angajatori.
Sporul de vechime se calculeaza automat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1