Subiect "Este corect???" Deschis de ALEXANDRU la data: 04/15/2009 12:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Este corect???
Scris de: ALEXANDRU la data: 04/15/2009 12:57am
Gen:M
Data nasterii:03.12.1945
Stagiul de cotizare:45 DE ANI
Alte date:STAGIU ASIMILAT 1 AN SI 4 LUNI
Intrebare:In data de 22.01.2009 m-am disponibilizat conf art.65 din Codul Muncii.In data de 02.02.2009 mi-am depus dosarul de pensie anticipata, solicitand iesirea la pensie incepand cu aceeasi data cu care nu mai eram asigurat.In decizia primita de la casa de pensii drepturile au fost stabilite incepand cu data de 02.02.2009 justificand-mi ca pentru concediere colectiva se acorda pensie din data depunerii dosarului. Consider ca in baza art.83 din Legea 19 dosarul putea fi depus in termen de 30 de zile.Vreau sa stiu daca este corect ceea ce a decis casa de pensii si in care lege scrie asa ceva.
Va multumesc.
Re: Este corect???
Scris de: bulie adriana la data: 04/15/2009 4:23am
Gen:
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La inceputul lunii am primit decizie de incetare a contractului de munca , motivul art. 65-1 din legea 53-2003.
In contractul colectiv de munca pentru anul 2008/2009(semnat de conducere si sindicat) se specifica la art.53 "Este interzisa concedierea femeilor, din motive neimputabile lor, care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere".
Eu fiind in aceasta situatie(care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere), aceasta decizie de incetare a contractului meu de munca este ilegala si nula?.Va cer parerea -ce pot face?; in decizie nu se specifica nici un termen de contestare a ei.
Re: Este corect???
Scris de: la pensie la data: 04/15/2009 7:48am
Pentru Alexandru
Ne pare rau ca nu putem sa va dam argumente in favoarea dv dar noi rationam astfel:
-Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 iulie 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
-Art 83 alin (2) din legea 19/2000 prevede “ Drepturile de pensie anticipata sau pensie anticipata partiala se acorda si se platesc:
a) de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa in termenul prevazut la alin. (1), dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat, in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III”
-Conditiile pentru pensionare anticipata sunt enuntate in art 49 alin (1) din legea19/2000 care in cazul dv sunt :
Varsta de 58 ani si 7 luni pe care ati ralizat-o in 03 iulie 2004
-Stagiul de cotizare de 42 ani si 2 luni ( stagiul complet de cotizare + 10 ani) pe care l-ati realizat acum aproape 3 ani.
Este adevarat ca data incetarii calitatii de asigurat apare in acest articolul 83 dar nu ca o conditie de pensionare ci ca o conditie de plata a pensiei.
In concluzie nu credem ca puteti contesta data acordarii pensiei anticipate de la data depunerii dosarului deoarece aceasta nu s-a depus in intervalul de 30 zile de la data indeplinirii conditiilor de pensionare.
Re: Este corect???
Scris de: la pensie la data: 04/15/2009 7:51am
Pentru Bulie Adriana
Din pacate in aceasta perioada se fac multe desfaceri de contracte de munca avand aceasta motivatie.
Legea 53/2003 Codul muncii la art.65-1 este prevazut ca se poate desface contractul de munca din motive neimputabile salariatului in cazul in care se desfiinteaza locul de munca. Deci in cazul dv daca s-a desfintat locul de munca nu au incalcat legea ci nu au respectat contractul colectiv de munca.
Nu vedem unde ati putea contesta deoarece aceste actiuni sunt hotarate de conducerea societatii cu acordul sindicatului.
Puteti inainta o actiune in justitie dar consultati un avocat pentru a vedea sansele de reusita a unei asemenea actiuni.
Re: Este corect???
Scris de: Alexandru la data: 11/05/2009 3:27am
Din pacate instanta nu a interpretat art.83 din legea Pensiilor ca si dvs, si mi-a dat castig de cauza, astfel plata pensiei anticipate se acorda din data incetarii calitatii de asigurat, daca s-a depus dosarul in termen de 30 de zile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1