Subiect "SALARII COMPENSATORII" Deschis de RUSNAC DANIEL CONSTANTIN la data: 04/15/2009 10:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
SALARII COMPENSATORII
Scris de: RUSNAC DANIEL CONSTANTIN la data: 04/15/2009 10:36am
Gen:M
Data nasterii:07/01/1949
Stagiul de cotizare:40ANI SI 6LUNI
Alte date:In 16 /11/ 2000 M.Ap.N. mi-a desfacut contractul de munca conform art. 130, al.1, art."a" si am beneficiat de drepturi conform O.G. 7/1998 adica am primit 15 salarii compensatorii.Mentionez ca in perioada 16/11/2000-15/03/2001 am fost somer iar la data de 15/03/2001 m-am angajat si lucrez si un prezent.
Intrebare:Care este cadrul legislativ care reglementeaza obligativitatea luarii in calculul punctului de pensie a salariilor comensatotii?
Cum intra in calculul punctului de pensie cele 15 salarii compensatorii pe perioada celor 4 luni de somaj si in continuare pe perioada de cind m-am angajat?
Re: SALARII COMPENSATORII
Scris de: la pensie la data: 04/16/2009 4:35am
Prevederile legii 19/2000 in aceasta privinta sunt urmatoarele:
Art 78 (4) Punctajul asiguratului, stabilit conform prevederilor alin. (1) si (2), se calculeaza la nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-au platit contributii de asigurari sociale.
Art 21 (6) Contributia de asigurari sociale pentru persoanele care beneficiaza de plati compensatorii se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj la nivelul cotei contributiei individuale de asigurari sociale.
Art. 781 (1) Numarul de puncte realizat de someri se calculeaza prin raportarea cuantumului drepturilor banesti lunare acordate la salariul mediu brut lunar din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.
(2) Se excepteaza de la prevederile alin. (1) persoanele care beneficiaza de plati compensatorii, pentru care s-a achitat contributia din bugetul asigurarilor pentru somaj. In aceste cazuri numarul de puncte se calculeaza prin raportarea sumei obtinute in urma aplicarii coeficientului rezultat conform prevederilor art. 37 alin. (2) asupra drepturilor primite, la salariul mediu brut lunar comunicat de Institutul National de Statistica pentru luna respectiva.
Art 37 alin (2) ….” a raportului dintre cota de contributie individuala de asigurari sociale si cota de contributie de asigurari sociale aprobata pentru locurile de munca in conditii normale”.
Concret salariile compensatorii nu intra integral in calculul punctajului pensiei ci diminuate cu raportul :
CAS angajat : CAS angajat + angajator
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1