Subiect "varsta de pensionare" Deschis de lungu ana mihaela la data: 04/16/2009 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: lungu ana mihaela la data: 04/16/2009 3:41am
Gen:feminin
Data nasterii:26.09.1954
Stagiul de cotizare:22 ani 3 luni
Alte date:Grupa2 -5 ani si 5 luni;Facultate la zi-4 ani ;Armata-6 luni
Intrebare:Cand ma pot pensiona cel mai devreme
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/16/2009 6:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 5 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga impreuna cu stagiile asimilate pentru cursuri universitare si stagiul militar, la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 28 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite dar pentru stagiu in conditii deosebite de 5 ani nu beneficiati de reducere a varstei standard de pensionare deoarecece sub stagiu de 6 ani in conditii deosebite nu se acorda reducerea varstei de pensionare si pentru faptul ca stagiul dv de cotizare este mai mic decat stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de in 26 iulie 2014 adica dupa 26 iulie 2009 dar numai cand stagiul dv de cotizare la data pensionarii este mai mare de 29 ani si 8 luni. Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1