Subiect "ANTICIPATE" Deschis de gheran romeo la data: 04/16/2009 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ANTICIPATE
Scris de: gheran romeo la data: 04/16/2009 7:44am
Gen:M
Data nasterii:15-01-1956
Stagiul de cotizare:22 ani munca grea foraj marin
Alte date:
Intrebare:la ce data pot iesi la pensi anticipat
Re: ANTICIPATE
Scris de: la pensie la data: 04/16/2009 9:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 15 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru un calcul corect al reducerii varstei de pensionare si a stagiului de cotizare trebuie sa stim grupa de munca in care ati lucrat adica grupele I si II inainte de 1 aprilie 2001 si conditii speciale sau conditii deosebite dupa aceasta data. Necunoscund aceste date facem numai presupuneri.
Astfel presupunem ca stagiul dv pe platforme marine se incadreaza in grupa conditii speciale conform legii 226/2006 anexa 1 punctul 11.
Pentru stagiu in conditii speciale cuprins intre 20 ani si 22 ani si 6 luni luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si pensionarea la limita de varsta in 15 ianuarie 2013 daca la data pensionarii aveti un stagiu total de cotizare de 27 ani. Puteti indeplini aceasta conditie daca inainte de 1 aprilie locul dv de munca a fost incadrat in gr I de munca pentru care primiti un spor de 6 luni vechime pentru fiecare an de stagiu in gr I.
In cazul dv nu intra in calcul iesirea la pensie anticipata partiala deoarece anticiparea de 5 ani a pensionarii cu aceasta pensie nu se cumuleaza cu reducerea varstei pentru grupa de munca. In cazul nerecunoasterii grupei de munca deasemeni nu puteti cere pensie anticipata partiala, cu o anticipare de 5 ani fata de in 15 ianuarie 2021 adica din in 15 ianuarie 2016, deoarece nu indepliniti conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1