Subiect "lei inainte de 1989" Deschis de Maria la data: 04/23/2009 8:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lei inainte de 1989
Scris de: Maria la data: 04/23/2009 8:20am
Gen: f
Data nasterii: 17 sept 1954
Stagiul de cotizare: 13 ani
Alte date: facultate 4 ani
Intrebare: am lucrat intre 1977 si 1989 deci pe lei vechi salariu intre 2000 si 3500 lunar - cum se echivaleaza in ROL asa cum cere tabelul d-voastra ? ce trec la punctaje?
ce punctaj trec la facultate ?
Re: lei inainte de 1989
Scris de: la pensie la data: 04/23/2009 10:38am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada de 4 ani pentru cusuri universitare este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare depasind prin aceasta stagiul minim de cotizare care este conditie la obtinerea pensiei la limita de varsta.
ROL este simbolul leilor romanesti (RO+L) vechi utilizati pana in luna iunie 2005 iar RON (RO+N) este simbolul leilor romanesti noi utilizati din iulie 2005. Deci daca ati lucrat inainte de iunie 2005 ati lucrat pe ROL si nu trebuie sa faceti nici o echivalare ci treceti pur si simplu cifra ce reprezinta salariul.
La pagina de intrare in program ati completat corect cu exceptia la "Punctaj stagiu militar" si "Punctaj facultate" unde lasati cifra “0”.
Pe perioada facultatii si a stagiului militar programul ia in calcul salariul minim pe economie daca in coloana de cod nu alegeti codul L ( salariul lunar) ci F (facultate) si S ( stagiu militar) fara a mai completa nimic pe coloana salariului.
Anul universitar se considera din luna octombrie pana in septembrie anul urmator cu exceptia ultimului an daca v-ati angajat inainte de luna octombrie.
Cititi pe forum la “Sporul de vechime”, determinati sporul de vechime si il completati pe coloana “Spor” “%”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1