Subiect "Cum se calculeaza anii lucrati in plus dupa data iesirii la pensie la limita de varsta" Deschis de Iamandi Verginica la data: 04/27/2009 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se calculeaza anii lucrati in plus dupa data iesirii la pensie la limita de varsta
Scris de: Iamandi Verginica la data: 04/27/2009 7:10am
Gen:F
Data nasterii:18.04.1950
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:Cum se calculeaza anii lucrati in continuare, fara a depune dosarul de pensionare, dupa data prevazuta iesirii la pensie la limita de varsta
Re: Cum se calculeaza anii lucrati in plus dupa data iesirii la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/27/2009 7:40am
Perioada lucrata dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta se face asemanator cu cealalta perioada cu o completare data de prevederile Art 78 alin (8) din legea 19/2000 adica: „Asiguratii care, dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, reglementate de prezenta lege, contribuie o anumita perioada la sistemul public, regasindu-se in una dintre situatiile prevazute la art. 5, beneficiaza de majorarea punctajului realizat in aceasta perioada cu 0,3% pentru fiecare luna, respectiv cu 3,6% pentru fiecare an suplimentar”.
Casa de Pensii aplica aceasta prevedere pentru cei care lucreaza dupa iesirea la pensie la limita de varsta iar noi credem ca trebuie aplicata si pentru cei care nu au depus dosarul de pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1